Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 10:49

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 69  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 lut 2017, 02:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
W kolejnym roku tj. 1907 również skany się nie otwierają.
Widocznych jest tylko kilka skanów przy ręcznym wyszukiwaniu, ale i tych nie można otworzyć.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2017, 13:21 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2015, 12:45
Posty: 145
Witam,
znalazłem błędy w jednostce, którą indeksowałem (indeksy są już dodane do bazy Basi). Czy trzeba je przesłać ponownie na serwer, a jeśli tak, to czy wszystkie czy da się wysłać tylko te z błędami?

Pozdrawiam, Łukasz.

_________________
Pozdrawiam,
Łukasz Urbaniak.


Poszukuję informacji o ślubie Stanisława Urbaniaka i Heleny Szczepaniak (ok. 1812-1815 r.) oraz Stefana Samoląga i Jadwigi Rupa bądź Rupianki (ok. 1815-1819 r.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2017, 13:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Łukasz_85 napisał(a):
Witam,
znalazłem błędy w jednostce, którą indeksowałem (indeksy są już dodane do bazy Basi). Czy trzeba je przesłać ponownie na serwer, a jeśli tak, to czy wszystkie czy da się wysłać tylko te z błędami?

Pozdrawiam, Łukasz.


Witam,
Wejdź w jednostkę, którą już zindeksowałeś (nawet jeśli usunąłeś skany, to indeksy się zachowały), popraw błędy i wyślij całość ponownie.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2017, 13:59 
Offline

Dołączył(a): 06 wrz 2015, 13:24
Posty: 4
skała napisał(a):
Miałem już kilka takich zgłoszeń i najwyraźniej są to tzw. "false positive", czyli zgłoszenia infekcji w "zdrowym" pliku. W zasadzie dzieje się to od niedawna, bo kiedyś takich zgłoszeń nie było, a w kodzie nic istotnego się nie zmieniło. U mnie na dysku działa antywirus, na serwerze też nic nie powinno się dodać, zresztą ten plik porównywałem i aktualizowałem, więc powinien być bezpieczny. Najlepiej by było pewnie przepisać program w czymś nowoczesnym, bo archaiczna struktura może budzić wątpliwości antywirusów. Na razie jest to jednak niewykonalne.

Pozdrawiam
Piotr

Dzień Dobry
Antywirus usunął mi Asie - miałam tam trochę zrealizowanych wpisów metryk - czy da się je jakoś odzyskać?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2017, 20:10 
Offline

Dołączył(a): 15 gru 2012, 20:52
Posty: 337
Cytuj:
Antywirus usunął mi Asie - miałam tam trochę zrealizowanych wpisów metryk - czy da się je jakoś odzyskać?


Dziwne zachowanie antywirusa - o ile zdarzało mi się że nie lubił on pliku instalacyjnego asi to nigdy nie miałem problemów po instalacji programu.
O ile rzeczywiście to działanie antywirusa to usunął on tylko plik wykonywalny więc reszta katalogów (Skany, Kopia, Dane) jest na dysku (ale mogą być schowane w innym, systemowo ukrytym katalogu) i dane powinny być do odzyskania. Proponuję je odszukać (mogą być w różnych miejscach w zależności od posiadanego systemu operacyjnego), skopiować do innej lokalizacji (lub zmienić ich nazwę), dopiero teraz na nowo zainstalować Asię i zastąpić nowoutworzone katalogi wcześniej zabezpieczonymi starymi. Przy zachowaniu tych reguł asia powinna widzieć wszystko po staremu. Gorzej będzie jeżeli nową instalację przeprowadzisz bez zabezpieczenia starych katalogów - program instalacyjny nadpisze zawartość a wtedy odzyskanie danych będzie bardziej skomplikowane.
Jak wspomniałem mam małe wątpliwości czy usunięcie asi to wina antywirusa - być może gdzie indziej jest przyczyna i 'wyleciał' cały katalog? Wtedy też jest możliwe odzyskanie danych ale bałbym zdalnie tłumaczyć jak to zrobić - najważniejsze by najpierw odzyskać skasowane wcześniej katalogi a dopiero później cokolwiek na dysku instalować . :(

_________________
Stanisław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lut 2017, 19:37 
Offline

Dołączył(a): 10 kwi 2015, 22:11
Posty: 40
skało !!!
dziękuję za te Psary :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2017, 21:58 
Offline

Dołączył(a): 25 sty 2012, 20:26
Posty: 54
Lokalizacja: Żerków
Witam.

Szukałem w BASi aktu zgonu ze Środy Wkpl. z 1884 roku.
Coś tam jest nie tak. Skany zupełnie nie pasują do wyszukanych nazwisk. Przynajmniej tak jest w tym roczniku, nie wiem jak w innych.

Pozdrawiam
Roman Gałązka

_________________
W kręgu zainteresowań parafie: Pogorzelica, Czeszewo, Dębno, Solec, Żerków, Wilkowyja oraz nazwiska: Gałązka, Zaworski, Moszyk, Grześkowiak.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2017, 22:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3712
RomanG napisał(a):
Witam.

Szukałem w BASi aktu zgonu ze Środy Wkpl. z 1884 roku.
Coś tam jest nie tak. Skany zupełnie nie pasują do wyszukanych nazwisk. Przynajmniej tak jest w tym roczniku, nie wiem jak w innych.

Pozdrawiam
Roman Gałązka


SzwA podmieniło dawniejsze skany mikrofilmów przez świeże skany ksiąg i się linki rozjechały...

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2017, 20:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 2007, 14:09
Posty: 141
Lokalizacja: Sofia, Bulgaria
Piotrze,

aktualnie indeksuje Par. Imielno, powiat gnieznienski.
Niestety, gdy wrzucam do wyszukiwarki najczesciej wystepujace nazwiska z tej parafii to pokazuja sie rezultaty z powiatu slupeckiego (Zagórów, Lądek, Trąbczyn, Ciążeń).

Prosze o korekcje.

Pozdrawiam
Grazyna

_________________
Poszukuję potomkow rodziny: Józefa Moszyńskiego i Julianny Moszyńskiej z dm. Wieczorek - Kłecko.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2017, 15:02 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
grazyna napisał(a):
aktualnie indeksuje Par. Imielno, powiat gnieznienski.
Niestety, gdy wrzucam do wyszukiwarki najczesciej wystepujace nazwiska z tej parafii to pokazuja sie rezultaty z powiatu slupeckiego (Zagórów, Lądek, Trąbczyn, Ciążeń).

W wyszukiwaniu rozszerzonym, w pole miejscowości proszę wpisać "Imielno powiat gnieznienski". Powinno to załatwić sprawę.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2017, 15:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3712
Zawsze staram się wpisywać jakąś miejscowość o niepowtarzalnej nazwie, w razie czego warto sobie powiększyć tę mapkę w okolicy w której szukamy i wtdy wybrać sobie jakąś nazwę, która raczej gdzie indziej nie wystąpi. Koło Imielna nie brak takich nazw, Imielenko, Kocanowo, Gołuń...

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2017, 16:50 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Kilka lat temu przez nieuwagę dodany został pusty indeks dla ślubów z Kostrzyna 1901. Dzięki Łukaszowi udało się to wychwycić. Gdyby ktoś był zainteresowany, to jednostka ta jest ponownie dostępna do indeksacji.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2017, 17:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3712
skała napisał(a):
Kilka lat temu przez nieuwagę dodany został pusty indeks dla ślubów z Kostrzyna 1901. Dzięki Łukaszowi udało się to wychwycić. Gdyby ktoś był zainteresowany, to jednostka ta jest ponownie dostępna do indeksacji.


Też zachęcam silną grupę z Kostrzyna do indeksacji tego rocznika :D

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2017, 23:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2007, 20:19
Posty: 170
Lokalizacja: Kostrzyn / Czachurki k. Pobiedzisk / Poznań
Choć czasu wolnego u mnie jak na lekarstwo, chętnie pomogę w indeksacji. Z kim mogę się kontaktować w tej sprawie?

_________________
Łabędzcy (Opatówko, Września, Kleszczewo, Kostrzyn), Wilkowscy (Kostrzyn, Poznań), Klimas (Iwno, Wiktorowo, Chorzałki), Wesołek (Krerowo, Mączniki, Czerlejno), Stacheccy (Kostrzyn, Pobiedziska), Nijaki, Dopiera, Dokowicz,Banach (powiat Grodzisk, Wolsztyn)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2017, 01:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 2007, 14:09
Posty: 141
Lokalizacja: Sofia, Bulgaria
Witam !

Piotrze, Lukaszu bardzo dziekuje za wyjasnienie.

Pozdrawiam
Grazyna

_________________
Poszukuję potomkow rodziny: Józefa Moszyńskiego i Julianny Moszyńskiej z dm. Wieczorek - Kłecko.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: indeksacja
PostNapisane: 21 lut 2017, 12:58 
Offline

Dołączył(a): 20 sty 2016, 15:46
Posty: 185
Witam
Tym razem podczas indeksowania tez napotkałam na kilka wątpliwości.
Bardzo chcę zrobić wszystko prawidłowo, dlatego znowu zwracam się z prośbą o pomoc

USC Kamień
akt 2/1879 - imiona dziecka to Maria, Emilia ?
http://szukajwarchiwach.pl/11/695/0/1/1 ... YBA3GioEiA

akt 19/1880 - to dziecko nieślubne, notatka dotyczy uznania dziecka przez ojca? http://szukajwarchiwach.pl/11/695/0/1/1 ... x4j6UahWQw

akt 18/1881 - to dziecko nieślubne? imię dziecka? http://szukajwarchiwach.pl/11/695/0/1/2 ... -ecs4zal7A

akt 11,12/1882 - matka dzieci to wdowa?
http://szukajwarchiwach.pl/11/695/0/1/2 ... Y-O9V3Gxig
http://szukajwarchiwach.pl/11/695/0/1/2 ... bHTCAUWx9A

akt 27/1882 - matka dziecka to wdowa? notatka dotyczy zmarłego ojca dziecka?
http://szukajwarchiwach.pl/11/695/0/1/2 ... 27jTBRGsnw

akt 1/1883 - imię dziecka to Antonia, Antonina?
http://szukajwarchiwach.pl/11/695/0/1/2 ... RoC0YyPhSQ

Akt 25/1883 - imię matki dziecka to Bertha?
http://szukajwarchiwach.pl/11/695/0/1/2 ... uDr3H3leDg

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Aleksandra


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2017, 14:03 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
jlabedzki napisał(a):
Choć czasu wolnego u mnie jak na lekarstwo, chętnie pomogę w indeksacji. Z kim mogę się kontaktować w tej sprawie?

Co prawda Kostrzyn już niedostępny, ale gdyby nadal były chęci na inne księgi, to w pierwszej kolejności należy się zarejestrować pod adresem http://www.basia.famula.pl/rejestracja
W potwierdzeniu przyjdzie email z dalszymi instrukcjami.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: indeksacja
PostNapisane: 21 lut 2017, 15:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Aleksandra 1916 napisał(a):
Witam
Tym razem podczas indeksowania tez napotkałam na kilka wątpliwości.
Bardzo chcę zrobić wszystko prawidłowo, dlatego znowu zwracam się z prośbą o pomoc

akt 2/1879 - Anna Emilia
akt 18/1881 - imię dziecka Stephan
akt 25/1883 - Bertha
akt 11,12/1882 - wdowa
akt 1/1883 - Antonia czyli Antonina

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2017, 20:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
Aleksandra 1916 napisał(a):

19/1880 - tak, dziecko uznał Mathias Hetmanczyk
18/1881 - nic nie wskazuje na to, aby to było dziecko nieślubne - jego rodzicami byli Anna i Józef.
27/1882 - tak matka była wdową po zmarłym 15.03.1882 Piotrze, a dziecko urodziło się nie w Ludwinowie, ale w m. Komorze

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2017, 13:25 
Offline

Dołączył(a): 20 sty 2016, 15:46
Posty: 185
Henryku, Jerzy, bardzo dziękuję za pomoc

pozdrawiam
Aleksandra


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2017, 16:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Postanowiłem spróbować swoich sił i dołączyć do indeksujących. Na samym początku spotkałem się z problemem, którzy mieli poprzednicy: 'konflikt interesów' pomiędzy ASIĄ a programem antywirusowym. Gdyby tylko zmienić rozszerzenie instalatora ASI na inne - nie exe - lub skompresować go do .zip przeszedłby bez problemów: sprawdziłem, wysłałem go na jedną z moich stron ze zmienionym rozszerzeniem i później pobrałem bez problemu. Druga 'niespodzianka' to zablokowanie samego programu do indeksacji już po zainstalowaniu. Mam G-Datę i przyznam lekko podniosło mi się ciśnienie. Zacząłem rozbierać temat i okazało się, że mój 'strażnik' kwestionuje mechanizm logowania ASI, który wykorzystuje mechanizmy Windowsowe do zapamiętania hasła. Tym samym uważa go - a właściwie Ją - za wyłudzacza haseł. Problem obszedłem dodając cały folder, w którym zainstalowała się ASIA do wyjątków.
Uff ale się udało i z lekką tremą biorę się do pracy :)

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2017, 18:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Proszę o potwierdzenie: jeżeli w akcie urodzenia nie jest dokładnie określone, że matka jest 'poślubioną żoną' seine Ehefrau a tylko w opisie znajduje się informacja np. zamieszkuje z Panem Xksińskim to nie domniemywujemy, że ów Pan jest ojcem dziecka i pola Imię i Nazwisko Ojca pozostają puste ?

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2017, 21:26 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Tak, pole ojca zostawiamy puste. Osoba u której zamieszkiwano wcale nie musi być ojcem.

Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2017, 21:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 143
Lokalizacja: Kościan
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Proszę o potwierdzenie: jeżeli w akcie urodzenia nie jest dokładnie określone, że matka jest 'poślubioną żoną' seine Ehefrau a tylko w opisie znajduje się informacja np. zamieszkuje z Panem Xksińskim to nie domniemywujemy, że ów Pan jest ojcem dziecka i pola Imię i Nazwisko Ojca pozostają puste ?


A możesz podać link do tego skanu. Naprawdę różne były obyczaje urzędników.
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2017, 07:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Bardzo proszę:

akt 208 http://szukajwarchiwach.pl/11/709/0/2/73/skan/img/CDKq3OMdhQiPavOxjf7Evw

akt 201 http://szukajwarchiwach.pl/11/709/0/2/73/skan/img/ClZ-pCKSBqH-RH6o4aILRg tu jest właśnie sytuacja, o której pisałem

akt 178 http://szukajwarchiwach.pl/11/709/0/2/73/skan/img/UTA9ly7n_gDv_tsoP5hZyQ

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2017, 08:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3712
Myślę, że w aktach USC nie powinno się raczej w tej kwestii domniemywać niczego, co nie byłoby tam expressis verbis zapisane. To że w momencie narodzin niezamężna matka mieszkała w mieszkaniu określonego człowieka, nie znaczy że był to konkubinat, nie znaczy nawet, że mieszkała tam 9 miesięcy wcześniej :)

Na szczęście w ASI jest możliwość wpisania właściciela mieszkania w rubrykę "inne osoby wymienione w akcie", co pozwoli zidentyfikować takie narodziny przy wyszukiwaniu nazwiska takiej osoby i skojarzyć fakty, w razie czego. Całkiem bowiem wykluczyć się nie da możliwości, że ów mężczyzna mógł być jakoś "zamieszany w sprawę". Jednak to co innego, niż wpisywać w indeks coś co jest tylko przypuszczeniem.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2017, 09:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 143
Lokalizacja: Kościan
Oczywiście zgadzam się z Łukaszem. W tych przypadkach jest wyraźnie napisane, że kobiety te były niezamężne (unvereselichte). Domyślnie domniemuje się, że ojcem był mąż ;). Ale spotkałem też takie zapisy, że mąż nie był wpisany tam gdzie powinien, tylko w miejscu zamieszkania wpisane było, że mieszkała u swojego męża i tu imię i nazwisko.
Pozdrawiam
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2017, 10:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3712
hari3 napisał(a):
Ale spotkałem też takie zapisy, że mąż nie był wpisany tam gdzie powinien, tylko w miejscu zamieszkania wpisane było, że mieszkała u swojego męża i tu imię i nazwisko.


To na ogół wtedy, gdy zgłaszał ktoś inny niż ów mąż i ojciec dziecka. Czasem akuszerka, czasem ktoś inny z rodziny itd.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2017, 11:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
Myślę, że w aktach USC nie powinno się raczej w tej kwestii domniemywać niczego
jestem tego samego zdania. Zapytałem ponieważ to moje pierwsze indeksowanie i nie byłem pewien jak postąpić w Takiej sytuacji.

hari3 napisał(a):
W tych przypadkach jest wyraźnie napisane, że kobiety te były niezamężne (unvereselichte)
Wolałem się upewnić bo dopiero stawiam pierwsze kroki. Staram się uważnie czytać akta, nie tylko informacje wpisywane do pół indeksacyjnych :) . Mam w tej kwestii jeszcze jedno pytanie: czy zdarzyło się Wam spotkać akt urodzenia dziecka z adnotacją o uznaniu go przez nieślubnego ojca ?
Mam taki przypadek wśród moich przodków z tym, że adnotacja jest poczyniona w treści karty meldunkowej m.Poznania: "Uznaje za swoje dzieci (tu było wymienione jakie)"

[edit] Dorzucę jeszcze dwa pytania - przepraszam za gorliwość neofity:

1. Jeżeli skany się powtarzają powtórnie wypełniam indeksy ?
2. Brakuje mi w znakach specjalnych długiego S "ß", takiego jak w nazwisku poniżej:

Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2017, 14:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
1. Jeśli skany się powtarzają, to odhaczasz brak danych i przechodzisz dalej.
2. Wpisujesz Karl Weiss.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2017, 15:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
... czy zdarzyło się Wam spotkać akt urodzenia dziecka z adnotacją o uznaniu go przez nieślubnego ojca ?
Mam taki przypadek wśród moich przodków z tym, że adnotacja jest poczyniona w treści karty meldunkowej m.Poznania: "Uznaje za swoje dzieci (tu było wymienione jakie)"
To rzadkość, ale kilkakrotnie taki dopisek napotkałam przy przeglądaniu skanów akt czy kart meld.
Niekiedy są późniejsze dopiski dot. zgonu albo korekty brzmienia nazwiska.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2017, 21:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3712
Najczęściej mamy do czynienia z tzw. legitymizacją przez małżeństwo, tj. ojciec dziecka żeni się z jego matką już po urodzeniu, uznaje za swoje, daje prawo do noszenia nazwiska i takie dziecko od tego momentu prawnie jest już ślubne. Taka procedura istnieje już od czasów Rzymian. Oczywiście jest to akt formalny. Można sobie wyobrazić sytuacje, w których uznający w istocie nie jest ojcem dziecka, nawet o tym wie, ale z jakichś życiowych powodów wszystkim się ten cały deal opłaca. W ogóle w genealogii warto pamiętać o zdrowej zasadzie, że tylko matka jest pewna (a faktycznie to i tu bywały rzadkie wyjątki, nawet przed epoką wspomaganego rozrodu).

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2017, 21:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Jak na zamówienie, kilka stron dalej:

Obrazek

Lukasz Bielecki napisał(a):
W ogóle w genealogii warto pamiętać o zdrowej zasadzie, że tylko matka jest pewna (a faktycznie to i tu bywały rzadkie wyjątki, nawet przed epoką wspomaganego rozrodu).


Mam chyba taki przypadek: zgłoszenie dziecka znalezionego w pobliżu domostwa. Matki brak....

http://szukajwarchiwach.pl/11/709/0/2/73/skan/img/KvYOEv3mBNuPUS44ngAH1A

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2017, 22:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 143
Lokalizacja: Kościan
Paweł Wietrzykowski napisał(a):

Mam chyba taki przypadek: zgłoszenie dziecka znalezionego w pobliżu domostwa. Matki brak....

http://szukajwarchiwach.pl/11/709/0/2/73/skan/img/KvYOEv3mBNuPUS44ngAH1A


Chodzi o akt 378? Tu niezamężna matka sama zgłasza fakt urodzenia dziecka.

Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2017, 22:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3712
Tak, tu zgłasza sama matka, ale oczywiście zdarzały się dzieci-znajdy, podrzutki oraz rzadkie przypadki dzieci, których okoliczności narodzin były sfingowane, czy przynajmniej kontrowersyjne, jak słynna historia Józefa Węsierskiego-Kwileckiego, a na naszym forum losy Ewarysta Walkowiaka.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2017, 22:31 
Offline

Dołączył(a): 15 gru 2015, 22:28
Posty: 485
Łukasz Bielecki napisał(a):
Tak, tu zgłasza sama matka, ale oczywiście zdarzały się dzieci-znajdy, podrzutki oraz rzadkie przypadki dzieci, których okoliczności narodzin były sfingowane, czy przynajmniej kontrowersyjne, jak słynna historia Józefa Węsierskiego-Kwileckiego, a na naszym forum losy Ewarysta Walkowiaka.

Albo przypadek opisany w tym poście:
http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=5&t=3349&start=100#p104444

_________________
Pozdrawiam, Ryszard.

Poszukuję aktu zgonu Melanii Józefy Kurnatowskiej z domu Bronikowska zm. 31.10.1834 r. w nieustalonym miejscu. Przed śmiercią zamieszkała w Ruszkowie pow. Koło.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2017, 23:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Krzysztofie, Łukaszu - dziękuję za pomoc

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2017, 17:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Pytanie o indeksację: w dokumencie urzędnik zapisał nazwisko, np. "Wlodarczyk" ale pod dokumentem podpisał się ów Pan jako "Włodarczyk". Które nazwisko wpisać w rekord ??

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2017, 00:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Pytanie o indeksację: w dokumencie urzędnik zapisał nazwisko, np. "Wlodarczyk" ale pod dokumentem podpisał się ów Pan jako "Włodarczyk". Które nazwisko wpisać w rekord ??

No, to chyba jasne :)
Facet podpisał się jak się nazywa czyli po polsku, a pruski urzędnik wpisał po prusku.

Hi hi, Kwiecińskiego pruski skryba wpisał jako Quiecinski...

_________________
- Krystyna


Ostatnio edytowano 27 lut 2017, 00:17 przez Krystyna z Kujaw, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2017, 00:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Łukasz Bielecki napisał(a):
... zdarzały się dzieci-znajdy, podrzutki oraz rzadkie przypadki dzieci, których okoliczności narodzin były sfingowane, czy przynajmniej kontrowersyjne,...
Bywało jeszcze inaczej. Nie pamiętam gdzie to było - ksiądz dokonał regulaminowy wpis, ale bez imienia dziecka i chrzestnych, za to obszernie opisał, że osoby natychmiast po chrzcie uciekły z dzieckiem... a nie wiadomo skąd były...
Czyżby więc nie były kiedyś te ceremonie przygotowywane formalnie, ale tak w pośpiechu... szast-prast?

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2017, 00:25 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Jednostki 53/3628/1...i dalej przypisane do Glinno powiat wągrowiecki należą do powiatu szadkowskiego Kaliskie.

Glinno powiat wągrowiecki znajdują się w parafii Skoki.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2017, 08:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2012, 18:08
Posty: 219
Lokalizacja: Łódź
Witajcie,
może ktoś coś będzie wiedział.
Jakiś czas temu umieszczono w BASI nowe jednostki m.in.: Nowe pow. wągrowiecki, akta gminy Wągrowiec od 92/87/6/224 do 227. Jakaż była moja radość. Niestety, do tej pory nie umieszczono skanów tych akt (są również braki w innych jednostkach). Proszę o wyjaśnienie, czy kiedykolwiek one się pojawią?

Małgośka

_________________
Poszukuję:
Nalewalscy, Szudrowicz, Jankowscy, Januchowscy, Jelonek, Kośmiccy, , Milke, Lange, Smarzyńscy, Radeccy z Wągrowca
Jujka, Matuszkiewicz z Poznania
Rybak- Łaziska
Bukowscy - Potulice
Gościńska, Mróz - Łopienno
Świętochowscy z Łodzi


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2017, 09:13 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 853
Lokalizacja: Gniezno
Skanów nie będzie, bo znajduje się tam dużo wpisów dot. osób mogących jeszcze żyć.

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2017, 14:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
...Mauzal. Wujek Goole potwierdził ,że istnieje ale w naszym kraju w dodatku w rodzinie o polsko brzmiących nazwiskach...


Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2017, 14:23 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Św. Wacław (niem. Wenzel) jest czczony właśnie we wrześniu.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2017, 11:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję Wojtku

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 mar 2017, 09:39 
Offline

Dołączył(a): 10 maja 2014, 11:02
Posty: 78
Czy znana jest już data najbliższej aktualizacji skanów?

_________________
Pozdrawiam
Anna


Poszukuję nazwisk : Baran, Bartczak, Marczak (okolice Kalisza).

Poszukuję także wszelkich informacji nt. Leona Marciniaka ur. w 1906 r. w Goszczanowie, zm. 24.12.1948 r. we wsi Stobno.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 mar 2017, 16:50 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2016, 16:36
Posty: 87
czy znany jest powód braku skanów z akt miasta Bnina? Dane są zaindeksowane w BaSi, ale po wejściu "strona nie istnieje".

_________________
Wiesław P. Kórnik

Szefner - Kórnik
Jaskuła - Prusinowo
Niemier - Kórnik, Bnin
Kozłowscy - Bnin, Kłecko, Gniezno, Janowiec Wielkopolski, Łopienno
Masłowscy - Szubin


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 mar 2017, 17:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Sansa napisał(a):
Czy znana jest już data najbliższej aktualizacji skanów?


Stosownego komunikatu należy wypatrywać w zakładce "Aktualności" na http://www.szukajwarchiwach.pl

WiesławP napisał(a):
czy znany jest powód braku skanów z akt miasta Bnina? Dane są zaindeksowane w BaSi, ale po wejściu "strona nie istnieje".


Akta te zostały przeniesione na Wielkopolską Bibliotekę Cyfrową. Zespół można przeglądać pod tym adresem: http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication?id=267736&tab=3

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 mar 2017, 20:39 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2016, 16:36
Posty: 87
koszuciak napisał(a):

WiesławP napisał(a):
czy znany jest powód braku skanów z akt miasta Bnina? Dane są zaindeksowane w BaSi, ale po wejściu "strona nie istnieje".


Akta te zostały przeniesione na Wielkopolską Bibliotekę Cyfrową. Zespół można przeglądać pod tym adresem: http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication?id=267736&tab=3



Dziękuję za odpowiedź.

_________________
Wiesław P. Kórnik

Szefner - Kórnik
Jaskuła - Prusinowo
Niemier - Kórnik, Bnin
Kozłowscy - Bnin, Kłecko, Gniezno, Janowiec Wielkopolski, Łopienno
Masłowscy - Szubin


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 69  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL