Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 23:39

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 69  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 mar 2011, 16:59 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Z otrzymanej od APP listy, dodałem do bazy pierwsze 2 tys. jednostek (na dzień dzisiejszy wszystkich jest około 2,7 tys.), które w najbliższych dniach będziemy mogli zacząć indeksować. Jednocześnie dla zarejestrowanych użytkowników udostępniłem narzędzie pozwalające zarezerwować wybraną jednostkę. Narzędzie dostępne jest po zalogowaniu na stronie http://www.basia.famula.pl
Wprowadziłem też pewne ograniczenia:
- jednorazowo zarezerwować można maksymalnie 10 jednostek
- rezerwacja ważna jest przez 2 tygodnie, przy czym w dowolnym momencie można ją przedłużyć

Cały mechanizm jest jak na razie w wersji próbnej, tak że proszę zwrócić na to uwagę i zgłaszać ewentualne problemy.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2011, 17:07 
.


Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 19:44 przez jado, łącznie edytowano 2 razy

Góra
  
 
PostNapisane: 16 mar 2011, 17:23 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Zarezerwowałam Dąbrówkę Kościelną. Kiedy to można pobrać by indeksować?

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2011, 18:36 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
jado napisał(a):
No to miło :) Czas zabrać się do pracy.Czy jak zindeksujemy to co dostępne,będą kolejne?
Póki co jednak Piotrze tego narzędzia jeszcze tam nie ma>(

Jest dostępne po zalogowaniu pod adresem http://www.basia.famula.pl/rezerwacja (link ze strony głównej).

Genowefa napisał(a):
Zarezerwowałam Dąbrówkę Kościelną. Kiedy to można pobrać by indeksować?

Jutro lub pojutrze chciałbym ukończyć program do indeksacji. Gdy go udostępnię, będzie można za jego pomocą pobrać skany z zarezerwowanych jednostek. O wszystkim dam znać tutaj na forum.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2011, 22:31 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Na serwerze umieściłem nową wersję programu ASIA. Tym razem jest w formie instalatora, który można pobrać pod tym adresem:
http://basia.famula.pl/asia/setup.exe

Instalacja przebiega standardowo, aktualizując niezbędne biblioteki i tworząc wybrane skróty systemowe. Jako że od ostatniej wersji zaszło w programie wiele poważnych zmian, ta nadal będzie wersją testową i proszę o tym pamiętać. W ogóle przed rozpoczęciem indeksacji, proponuję zrobienie małego testu i po spisaniu kilku skanów, uruchomienie programu na nowo, a następnie ich otwarcie. Jeśli w programie nie będą znikały żadne dane, nie znikną też na stronie w bazie.

Najważniejsze zmiany:
- dodano formatkę do wprowadzania pozostałych osób występujących w dokumencie - dowolna ilość w postaci imię, nazwisko, opis
- dodano możliwość edycji kilku wpisów na stronie - można więc już indeksować także akta parafii
- dowolne skalowanie oraz przewijanie skanów
- dodano opcję łączenia zdjęć, po wyborze z menu kontekstowego (pod prawym przyciskiem myszy) "połącz z kolejnym" - przydatne przy spisywaniu aktów ślubu
- dodano możliwość eksportu plików na serwer (póki co jednak dodawane do bazy będą przez administratora)
- od obecnej wersji pliki są szyfrowane, jednocześnie tworzone są kopie zapasowe

Uwagi dla indeksujących:
- przy logowaniu za pomocą nieprawidłowych danych pokazuje zły komunikat o błędzie - zapomniałem poprawić
- polecam pobieranie skanów dla całej jednostki na samym początku. Z racji takiej, że NAC zdarza się zmieniać identyfikatory zdjęć, mogą być one później niedostępne
- poruszanie się pomiędzy poszczególnymi polami możliwe jest za pomocą tabulatora: Tab - następne pole; shift + Tab - poprzednie pole

Na dziś to chyba tyle, jeśli coś mi się przypomni, dopiszę w tym poście.
Pozdrawiam i zapraszam do testów
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2011, 22:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2009, 00:36
Posty: 19
Lokalizacja: Leszno
Pobrałem program i go zainstalowałem, ale próba pobrania zarezerwowanych skanów się nie powiodła. Przy próbie logowania pojawia się komunikat: nie można uzyskać połączenia z serwerem.

_________________
Pozdrawiam
Robert


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2011, 00:22 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Ja również zainstalowałam bez problemu. Ale pobieranie z serwera powiodło się częściowo. Zapisały się jednostki i tylko niektóre skany, ale kiedy chce je pobrać z dysku lub otworzyć do indeksowania to napisane-Wystąpił problem z aplikacją ZosiaReader i zostanie ona zamknięta. Przepraszamy za kłopoty. albo Błąd odczytu pliku i nic nie działa.
Czy ten poprzedni program może trzeba najpierw odinstalować?Może to się "kłóci" Mam poprzednią wersję, bo chciałam mieć te zrobione indeksy a nie wiem jak je zapisać u siebie na dysku.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2011, 01:01 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Poprzednia wersja nie ma żadnego związku z obecną i nie powinno przez nią dziać się nic niepożądanego. Z opisu Bożeny wnika, że program poprawnie się zalogował na serwer, a także pobrał informacje o skanach z serwera, ale już z samymi skanami miał problem. Zobaczymy jeszcze jak u innych osób będzie to działać i wtedy pomyślę nad zmianami.

Pozdrawiam i dzięki za informację
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2011, 10:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 maja 2009, 19:15
Posty: 98
Lokalizacja: Poznań
Pobrałem program, zaistalowałem, wpisałem podane w lutym hasło, wyskakuje, że podano błędnie hasło, po chwili że nie można połączyć się z serwerem. W poście z 1-go marca podano, że niektóre hasła zostały skasowane, może to jest przyczyną.

Kilka dni temu przez nieuwagę usunąłem hasła użytkowników i nie wszystkie udało mi się przywrócić. Logowanie jest więc takie samo jak przy indeksacji, tylko podeślę zaraz na maila nowe hasło.
Po zalogowaniu póki co jedynie można podejrzeć swoje aktualne indeksy, a nie idzie jeszcze zamawiać kolejnych jednostek do indeksowania. To jednak ruszy już niebawem

_________________
Marek M
Poszukuję
Moder, Małder, Mauder, Piskorz, Miśko -parafie Obra i Siedlec
Czyż i Ogrodowski - parafia Skórzewo
Liberski, Konieczny, Dorna - okolice Szamotuł
Wiśniewski - Kleczew i okolice


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2011, 11:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2009, 14:03
Posty: 103
Lokalizacja: Gniezno/Powidz
A ja mam pytanie czy te same akta będą spisywane będą spisywane prze dwie osoby, tak jak było w założeniu?
Pozdrawiam

_________________
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poszukuję informacji o nazwiskach: Kaczyński, Pietrzak, Liberkowski, Wróblewski, Nowak, Oziemkowski, Gawarecki,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2011, 21:43 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Piotrku, jeszcze kilka pytań.
1.Gdzie wpisywać nr aktu-w przypadku USC nadawał się sam w nr strony , bo było to jednoznaczne.W przypadku ksiąg z parafii już nie bo przecież na stronie jest kilkanaście wpisów i wtedy co ?
2.Jest jeszcze jeden problem-trzeba się przerzucać ze skanu gdzie jest np imię a rodzice są na skanie drugim- zupełnie się to gmatwa i można się pomylić co do pozycji, bo na skanie drugim nie ma nr aktu i trzeba sobie policzyć, który to z kolei na stronie-myślę, że w tym przypadku skany powinny być obok siebie w tabeli.
3. W zgonach jest n. małż-ale brak pola wpisu
4.Do czego służy opcja Brak danych
5.Nie można pobrać za jednym logowaniem urodzeń, małżeństw i zgonów.-Zawiesza się komputer i trzeba go wyłączyć. Czy to tylko ja mam takiego pecha-czy tak jest. Nie było tego problemu w I wersji programu ZOSIA.

A dobre wieści-odinstalowałam Zosię, usunęłam pobrane skany i zainstalowałam ponownie. Pobieranie z serwera prawidłowe z tym, że trzeba to robić oddzielnie tzn urodzenia-raz, małżeństwa-dwa, zgony-trzy---problem pobierania pkt.5
Z dysku otwiera się skany bez problemu.
Chyba można też wprowadzać indeksy-kilka wypróbowałam, ale poczekam na Twój znak, bo pewnie będziesz jeszcze coś zmieniał ...

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2011, 22:10 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Genowefa napisał(a):
Piotrku, jeszcze kilka pytań.
1.Gdzie wpisywać nr aktu-w przypadku USC nadawał się sam w nr strony , bo było to jednoznaczne.W przypadku ksiąg z parafii już nie bo przecież na stronie jest kilkanaście wpisów i wtedy co ?

Numer aktu jest nam niepotrzebny, bo mamy zamiast niego numer skanu (strony), dzięki któremu możemy go namierzyć. W przypadku ksiąg z parafii i kilku wpisów, mamy dodatkowo numer wpisu na stronie.

Genowefa napisał(a):
2.Jest jeszcze jeden problem-trzeba się przerzucać ze skanu gdzie jest np imię a rodzice są na skanie drugim- zupełnie się to gmatwa i można się pomylić co do pozycji, bo na skanie drugim nie ma nr aktu i trzeba sobie policzyć, który to z kolei na stronie-myślę, że w tym przypadku skany powinny być obok siebie w tabeli.

Do tego służy funkcja łączenia skanów, o której pisałem wcześniej (dostępna pod prawym przyciskiem myszy)

Genowefa napisał(a):
3. W zgonach jest n. małż-ale brak pola wpisu

Rzeczywiście, zapomniałem o tym polu. Zaktualizowaną wersję wrzuciłem na serwer - wystarczy ponownie zainstalować :)

Genowefa napisał(a):
4.Do czego służy opcja Brak danych

"Brak danych" należy zaznaczyć przy każdym skanie, na którym nie ma zapisków (np. okładki ksiąg). Będę dzięki temu wiedział, że cały materiał został przerobiony.

Genowefa napisał(a):
5.Nie można pobrać za jednym logowaniem urodzeń, małżeństw i zgonów.-Zawiesza się komputer i trzeba go wyłączyć. Czy to tylko ja mam takiego pecha-czy tak jest. Nie było tego problemu w I wersji programu ZOSIA.

Pewnie wina programu, chociaż tu wydawało mi się, że nic nie zmieniałem. Przyjrzę się temu.

Genowefa napisał(a):
A dobre wieści-odinstalowałam Zosię, usunęłam pobrane skany i zainstalowałam ponownie. Pobieranie z serwera prawidłowe z tym, że trzeba to robić oddzielnie tzn urodzenia-raz, małżeństwa-dwa, zgony-trzy---problem pobierania pkt.5
Z dysku otwiera się skany bez problemu.

Cieszę się, że udało się rozwiązać ten problem.

Genowefa napisał(a):
Chyba można też wprowadzać indeksy-kilka wypróbowałam, ale poczekam na Twój znak, bo pewnie będziesz jeszcze coś zmieniał ...

Jeśli nic nie znika po ponownym otwarciu, to można już indeksować. Poważniejszych zmian w budowie pliku z indeksami nie zamierzam robić.

Krys85 napisał(a):
A ja mam pytanie czy te same akta będą spisywane będą spisywane prze dwie osoby, tak jak było w założeniu?

Były takie pomysły, ale założeń o podwójnymi spisywaniu nie robiliśmy. Póki co mamy materiału wiele więcej niż sił przerobowych i skupimy się głównie na tym by zrobić to co jest dostępne. Korektę można przeprowadzić w przyszłości.

marek m napisał(a):
Pobrałem program, zaistalowałem, wpisałem podane w lutym hasło, wyskakuje, że podano błędnie hasło, po chwili że nie można połączyć się z serwerem. W poście z 1-go marca podano, że niektóre hasła zostały skasowane, może to jest przyczyną.

Kilka dni temu przez nieuwagę usunąłem hasła użytkowników i nie wszystkie udało mi się przywrócić. Logowanie jest więc takie samo jak przy indeksacji, tylko podeślę zaraz na maila nowe hasło.
Po zalogowaniu póki co jedynie można podejrzeć swoje aktualne indeksy, a nie idzie jeszcze zamawiać kolejnych jednostek do indeksowania. To jednak ruszy już niebawem

Okazało się, że problem był z nieaktualnym hasłem. Jeśli ktoś jeszcze będzie miał podobny, proszę zgłosić się do mnie.

Większości osób już chyba program w miarę działa. Mam tylko jeszcze dość duży problem z systemami obcojęzycznymi i polskimi znakami diakrytycznymi, bo nie wiem dlaczego nawet po ustawieniu kodowania, otrzymuję niekompatybilne znaki. Popracuję jeszcze nad tym, mam nadzieję że uda mi się coś z tym zrobić.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2011, 22:11 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Przesłałam zrobione indeksy na serwer Urodzenia,Małżeństwa. Zgony 1866-bez problemu.
Ale potem coś "skombinowałam"-Wpisałam zgony rok1869 ale po kaźdej kolejnej wpisywanej pozycji otwierała się tabelka o treści Overflow SaveIndexData o kliknęłam za każdym razem OK i przechodziło. Potem musiałam przerwać indeksację-no i kiedy do niej wróciłam okazało się, że nic się nie zapisało. A do tego teraz przy zamykaniu programu mam nowa tabelkę File already open SaveIndekxData o
Próbowałam drugi raz zapisać pozycje-to samo.Zauważyłam, że te zapisy znikają po wpisaniu wieku zmarłego powyżej 60lat :( Uciekły też niektóre strony skanów)
A czy Ty dostałeś te indeksy-bo może też coś jest źle?
Wybacz, że marudzę.....
Pozdrawiam

Dopisuję-zapytam nim jeszcze to mi się przydarzy. A gdybym tak połączyła z sobą nie te strony, albo opuściłabym jakąś pozycje to jak to prosto poprawić?

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2011, 13:23 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Genowefa napisał(a):
otwierała się tabelka o treści Overflow SaveIndexData o kliknęłam za każdym razem OK i przechodziło.

Rzeczywiście, to samo dzieje się u Marka. Podejrzewam że program nie przyjmuje niektórych informacji (gównie dotyczy to wieku) i przy zapisywaniu ucina plik w miejscu pojawienia się problemu. Przede wszystkim przerobię funkcję zapisującą plik tak, aby nie robiła tego typu psikusów, a po drugie przyjrzę się przeliczaniu dat. Jak to poprawię, wrzucę aktualizację na serwer.

Genowefa napisał(a):
Zauważyłam, że te zapisy znikają po wpisaniu wieku zmarłego powyżej 60lat :(

Racja, dziękuję za zwrócenie na to uwagi

Genowefa napisał(a):
A czy Ty dostałeś te indeksy-bo może też coś jest źle?

Indeksy dostałem, ładnie przesłały się na serwer.

Genowefa napisał(a):
Wybacz, że marudzę.....

Jak już wcześniej pisałem, jestem wdzięczny za testy! Jak widać na dobre indeksacji jeszcze zacząć nie możemy, ale wydaje mi się, że tych problemów wkrótce uda mi się pozbyć.

Genowefa napisał(a):
Dopisuję-zapytam nim jeszcze to mi się przydarzy. A gdybym tak połączyła z sobą nie te strony, albo opuściłabym jakąś pozycje to jak to prosto poprawić?

Strony można rozdzielić w ten sam sposób, jak je się łączy (po połączeniu pojawia się w menu "ptaszek"). Żadne informacje nie powinny w ten sposób zniknąć. Aby poprawić jakąś stronę, zawsze można do niej powrócić. Nie trzeba indeksować ich kolejno, chociaż do bazy przyjmowane będą tylko kompletne indeksy z wybranych jednostek.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2011, 13:29 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Kamień z serca-bo już myślałam, że coś skombinowałam. Dziękuję za odpowiedź.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2011, 13:34 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
A i teraz nasunęła mi się taka myśl. Jeśli komuś przy pracy z programem przydarzy się sytuacja, gdy po przechodzeniu do następnego skanu wyskoczy komunikat o błędzie zapisu, trzeba wrócić do poprzedniego i spróbować poprawić lub usunąć datę. Jeśli komunikat się nie pojawi, znaczy to że plik został zapisany poprawnie. Póki co jest to jedyne rozwiązanie tego problemu.

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2011, 14:54 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
No niezupełnie. Robiłam tak. Wpisałam bez wieku i poszło. Az do następnego razu. Kiedy pojawił się komunikat to już było za późno. Zniknęła nie tylko ta pozycja ale WSZYSTKIE spisane poprawnie poprzednio. I możnaby tak w kółeczko. Po zamknięciu systemu i ponownym otworzeniu NIE BYŁO WSZYSTKICH STRON SKANÓW z wpisywanego roku. Co najciekawsze jak chciałam je pobrać ponownie to ukazały się tylko te strony które nie zniknęły a pozostałe i tak nie. Dlatego pytam jak usuwać pobrane skany z programu w przypadku takich sytuacji.Nie mogę skończyć nawet omijając wiek , bo nie mam ostatnich dwóch skanów i nie dadzą się pobrać.-
tabelka ZosiaReader Run-time error 380 Invalid property value

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2011, 15:04 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Na serwerze umieściłem nową wersję programu ASIA (1.0.0.43):
http://basia.famula.pl/asia/setup.exe

Najważniejsze zmiany:
- Zaktualizowana funkcja zapisu pliku - w przypadku wystąpienia błędu, nie skasuje zawartości
- Nowe kategorie formularzy (USC, parafia katolicka, parafia ewangelicka, pozostałe)
- Zaktualizowany system pobierania skanów (zmienił się sposób ich udostępniania przez szukajwarchiwach.pl)
- Zaktualizowana funkcja obliczania wieku
- W oknie pobierania skanów z serwera, dodana opcja usuwania poprzednio pobranej jednostki (UWAGA! - razem ze skanami usuwa sporządzone indeksy)
- Od obecnej wersji program jest kompatybilny z obcojęzycznymi systemami operacyjnymi (wcześniej występował problem ze znakami diakrytycznymi)

Uwaga:
Jeśli chcemy zamknąć program, a w tym czasie pobierane są jakieś skany, należy najpierw wyłączyć ich pobieranie (np. opcją "Wstrzymaj pobieranie" z menu "Skany"). W przeciwnym wypadku program może pomimo pozornego wyłączenia, dalej działać w tle.

Zapraszam do testowania.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2011, 16:39 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Wszystko działa jak należy. :D Indeksy przesłane.

Zaktualizowana funkcja obliczania wieku jak mamy wpis w księdze np.4 lata 4m-ce 14dni to jak to wpisać-wpisałam tylko lata np.4-m-ce 14 dni -wpisałam tylko 4 m-ce

Czy skany, które mamy na dysku można teraz usunąć? Czy będzie możliwość zapisania u siebie w komputerze zrobionych indeksów,gdyby się miało takie życzenie?
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: BASIA
PostNapisane: 25 mar 2011, 21:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2009, 14:03
Posty: 103
Lokalizacja: Gniezno/Powidz
Witaj Piotrze!

Mam takie spostrzeżenie co do programu BASIA
Chodzi o "Wpis na stronie" . Nie ma problemu jeśli na stronie wpis jest od numeru 1
ale jak wpis jest od np. numeru 111 to ustawienie numeru 111 po 110 kliknięciach staje się monotonne, lepiej gdyby dało się wpisać liczbę.
I jeszcze jedno po zakończeniu indeksacji na danej stronie(wpisy np. od 30 do 50) gdy przejdę do następnej strony, a potem wrócę do poprzedniej wpis znowu zaczyna się od nr 1, chodzi mi o to żeby było od tego 30 numeru. Trochę to kłopotliwe jak się indeksuje na raty po stronie.
Mam nadzieje, że wiesz o co mi chodzi po moich wywodach :oops:
A jeszcze mam uwagę kosmetyczną dotyczącej ikony programu może by ją trochę zmienić, coś z logiem WTG ?

Pozdrawiam
Krystian Wiktor


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2011, 11:21 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Witam!

Dostałem informację od kilku osób o problemie z otwarciem niektórych wcześniej zapisanych plików. Z plików tych nic nie zginęło, jednak z przyzwyczajenia nie uwzględniłem tego, że pliki będą miały więcej niż 32767 bajtów i próba ich otwarcia generuje błąd. Nowa wersja jest już na serwerze i powinna zlikwidować problem.
http://basia.famula.pl/asia/setup.exe

Genowefa napisał(a):
Wszystko działa jak należy. :D Indeksy przesłane.

Super, kolejno będę dodawał je do bazy :)

Genowefa napisał(a):
Zaktualizowana funkcja obliczania wieku jak mamy wpis w księdze np.4 lata 4m-ce 14dni to jak to wpisać-wpisałam tylko lata np.4-m-ce 14 dni -wpisałam tylko 4 m-ce

Założyłem że w indeksie bardzo dokładny wiek nie jest nam potrzebny, a więc można go zaokrąglić do pełnych lat. Jeszcze innym sposobem jest podanie wieku po przecinku, a więc wpisanie 4,4 (czyli 4 lata i około 4/10 roku).

Genowefa napisał(a):
Czy skany, które mamy na dysku można teraz usunąć? Czy będzie możliwość zapisania u siebie w komputerze zrobionych indeksów,gdyby się miało takie życzenie?

W najbliższym czasie wprowadzę możliwość pobierania wysłanych skanów przez profil użytkownika na stronie basia.famula.pl. Najpierw planuję udostępnić je w formie csv (Excel), później jeśli będzie takie zainteresowanie plików gedcom.

Krys85 napisał(a):
Mam takie spostrzeżenie co do programu BASIA
Chodzi o "Wpis na stronie" . Nie ma problemu jeśli na stronie wpis jest od numeru 1
ale jak wpis jest od np. numeru 111 to ustawienie numeru 111 po 110 kliknięciach staje się monotonne, lepiej gdyby dało się wpisać liczbę.

Numeracja dotyczy konkretnej strony, także nawet jeśli dany akt w roczniku ma numer 111, a zaczyna się na nowej stronie, to otrzyma numer 1 i tak powinien figurować w bazie. Może nie napisałem tego wcześniej, ale jest to numer aktu na danej stronie.

Krys85 napisał(a):
I jeszcze jedno po zakończeniu indeksacji na danej stronie(wpisy np. od 30 do 50) gdy przejdę do następnej strony, a potem wrócę do poprzedniej wpis znowu zaczyna się od nr 1, chodzi mi o to żeby było od tego 30 numeru. Trochę to kłopotliwe jak się indeksuje na raty po stronie.

Też o tym myślałem. Co prawda zgodnie z tym, co napisałem wcześniej, nie ma tyle numerów do przewijania, jednak czasami gdy akt podzielony jest na dwie strony, trzeba do niego jakoś szybko wrócić. Popracuję nad tym.

Dziękuję wszystkim za testy i przesłane indeksy. Wkrótce pojawią się one w bazie, a program mam nadzieję jakoś doszlifujemy do naszych potrzeb :)

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2011, 21:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2009, 21:01
Posty: 649
Lokalizacja: Niemcy
Witam,
program działa bardzo dobrze :D Mam jedno krótkie pytanie: Jak traktować rejestry znajdujące się na końcu poszczególnych ksiąg? Czy zaznaczać na tych stronach „brak danych“ lub dopisać komentarz?

_________________
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2011, 22:34 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Przesłałam wszystkie indeksy z 10-ciu jednostek, które zarezerwowałam. Chciałabym pobrać następne ale jest blokada(zresztą zgodnie z zapowiedzią). Czy po przesłaniu indeksów należy samemu usunąć zarezerwowane, czy może to się stanie automatycznie jak wprowadzisz, Piotrze, indeksy do bazy?
A wszystko działa rewelacyjnie i indeksowanie -w porównaniu do wpisywania w Excel ze skanów,gdzie trzeba "przeskakiwać" ze skanu na arkusz -jest bezkonkurencyjne. Gratulacje za BASIĘ.
I jeszcze jedno-a jak to będzie jeśli indeksowane w BASI małżeństwa zechcemy dodać do Poznan Project, bo tam ich np. brakuje?

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2011, 23:06 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
No, widzę że powoli chyba wszystko rusza :)
Myślę że rejestry znajdujące się na końcu księgi można pominąć - wtedy rzeczywiście korzystamy z opcji "brak danych". Jeśli natomiast będą tam inne materiały typu listy parafian, luźne metryki, jakieś pisma, to najlepiej by było ująć to w kategorii "inne" i spisać osoby z dokumentu.

Widzę że limit na rezerwację jednostek muszę zwiększyć, bo obecny jest za mały, a materiału do zrobienia i tak mamy sporo. Przesłane indeksy dołączę wkrótce do bazy i wtedy limit rzeczywiście się odnowi. Zrobię powiadamianie e-mail o dodaniu indeksów do bazy.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2011, 00:35 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Genowefa napisał(a):
I jeszcze jedno-a jak to będzie jeśli indeksowane w BASI małżeństwa zechcemy dodać do Poznan Project, bo tam ich np. brakuje?

Jeśli takie będą, proszę o informację. Wyeksportuję wtedy je z bazy i przekażę Łukaszowi.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2011, 09:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2007, 21:45
Posty: 1713
Lokalizacja: Gdańsk
Witam,

A co w przypadku, gdy powtórzy się zdjęcie jednego z aktów (zdarza się :wink:):
1. zostawić przy jednym z nich formularz niewypełniony?
2. zaznaczyć "brak danych"?

_________________
Pozdrawiam
Lila Molenda

http://www.molendowie.eu
http://www.rychwiccy.eu

Szukam:
1.Skąd przybył do par. Komorniki JAN MOLENDA (*ok.1759,+29.10.1839 Kotowo) z żoną FRANCISZKĄ (*ok.1774,+1.09.1859 Sapowice)? Gdzie i kiedy wzięli ślub?
2.Gdzie urodził się ok.1806 r. ich syn, ANDRZEJ MOLENDA?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2011, 11:03 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Witam,

Można taką zdublowaną stronę zostawić pustą (wtedy trzeba pamiętać o zaznaczeniu "brak danych"), albo ewentualnie jeśli da radę, połączyć z poprzednią za pomocą funkcji łączenia skanów. Myślę że obydwa sposoby są w tym przypadku dobre :)

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2011, 13:22 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Aktualnie przesłane indeksy dodałem właśnie do bazy. Aby móc rezerwować kolejne jednostki, należy zwolnić rezerwację tych już znajdujących się w bazie (opcja "usuń" w rezerwacji - nie pokażą się z powrotem na liście). Wraz ze wzrostem ilości wpisów, wyszukiwarka wyraźnie zaczyna zwalniać, także w wolnej chwili popracuję nad jej optymalizacją. Także wyświetlanie wyników wyszukiwania wymaga poprawienia, ale z tego co widzę odnajdywane są prawidłowe wpisy.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2011, 18:33 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Ilość wpisów Modrze jest prawidłowa, ale już Dąbrówki K.nie -więc nie wiem czy już teraz można zwolnić z rezerwacji czy dopiero jak poprawisz.A Dąbrówkę przesyłałam powtórnie bo poprawiłam błędy, których przedtem nie widziałam-może to wpłyneło na złą ilość wpisów. Przepraszam.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2011, 18:37 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Racja, nie sprawdziłem ilości wpisów. Jeśli plik jest na serwerze i jest to jego ostateczna wersja, to rezerwację można zwolnić. W ostateczności mogę ręcznie ją odnowić. Sprawdzę co jest nie tak z tymi wpisami, podejrzewam że wyświetlać w bazie może więcej niż jest ich w rzeczywistości.

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2011, 18:42 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Wyświetla dużo mniej a poza tym dwa razy są zgony a nie ma ślubów.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2011, 19:07 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Z Dąbrówki na serwerze są tylko jednostki 42 i 45 i tutaj jak podejrzewałem liczba wpisów jest zawyżona (nie uwzględniłem jeszcze łączenia skanów). Może coś źle się wysłało? W ASI każdy indeks trzeba wysyłać z osobna, zaznaczając go wcześniej na liście.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2011, 19:31 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Wysłałam ponownie.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2011, 21:17 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Z Dąbrówki Kościelnej dotarł tylko indeks jednostki 40 (akta urodzeń 1866), natomiast z Modrza 62 (zgony 1869).

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2011, 22:07 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Nie rozumiem co jest z tą Dąbrówką. Wysyłanie zakończone powodzeniemPrzesłałam po raz kolejny :(

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2011, 22:14 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Też nie wiem dlaczego są z nią takie problemy, teraz dotarła jednostka 43. Komunikat który zwraca program, teoretycznie dotyczy właśnie zapisania pliku na serwerze, także jeśli został wysłany, powinien tam być. W następnej wersji programu dodam jeszcze kontrolę zawartości.

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2011, 22:16 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Dąbrówkę wysyłałam już po wykonaniu wszystkich jednostek. A Modrze natychmiast po zindeksowaniu jednostki. Może tutaj tkwi jakiś haczyk, bo Modrze idzie bez problemu.Dosłałam D. 41 i 44.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2011, 11:59 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Wprowadziłem pewne usprawnienie w wyszukiwarce, które w zależności od rodzaju nazwiska, kilkudziesięciokrotnie przyspieszyło wyszukiwanie. Mamy więc pewien zapas :)

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2011, 13:21 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2009, 21:01
Posty: 649
Lokalizacja: Niemcy
Witam,

mam nadzieję, że te ciągłe pytania nie działają Tobie już na nerwy. :?
Jak postępować w sytuacji, gdy jeden akt chrztu dotyczy bliźniaków?
Czy mogę wpisać w okienku „imiona dziecka“ dwa imiona: „Piotr i Paweł“, a w komentarzu: „bliźniaki“. Nie wiem jaki wpływ będzie to miało na wyniki wyszukiwania :?:

_________________
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2011, 13:27 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Nie no, rozumiem że na początku będzie sporo pytań i póki się to nie wyjaśni, musimy jakoś małymi kroczkami wszystko usystematyzować :) Postaram się stworzyć później FAQ.
Jeśli akt dotyczy bliźniaków, to myślę że jednak by trzeba rozdzielić go na dwa osobne akty.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2011, 13:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 10:55
Posty: 166
Lokalizacja: Komorniki
Witam !
Czy udało się komuś uruchomić program pod UBUNTU 10.04 LTS ?

Pozdrawiam:
Marcin


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2011, 14:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2009, 21:01
Posty: 649
Lokalizacja: Niemcy
Manag napisał(a):
Witam !
Czy udało się komuś uruchomić program pod UBUNTU 10.04 LTS ?

Pozdrawiam:
Marcin

niestety nie.

_________________
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2011, 15:20 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
W bardzo wczesnym stadium próbowałem uruchamiać program pod Ubuntu, jednak występował problem z pobieraniem skanów. Nie wiem jednak czym był spowodowany.

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2011, 17:58 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Na próbę dodałem dzisiaj możliwość wyszukiwania także po imieniu i nazwisku. Opcja ta widoczna jest po kliknięciu w "Wyszukiwanie rozszerzone", pod wyszukiwaniem zwykłym. Stopniowo będę starał się tę listę uzupełniać o kolejne możliwości.
www.basia.famula.pl

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 kwi 2011, 12:42 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Uzupełniłem listę jednostek dostępnych dla indeksujących, do stanu sprzed marcowej aktualizacji przez APP. W tej chwili w bazie jest 2695 sygnatur jednostek APP.
Na dzień dzisiejszy w bazie znajdują się zindeksowane 74 jednostki APP (5078 wpisów) oraz częściowo 7 jednostek z zasobów AAP (4322 wpisy).

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2011, 17:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2007, 20:16
Posty: 468
Lokalizacja: Wieleń
Witam!

Może coś przegapiłem w ustaleniach dotyczących zasad rezerwacji i indeksowania, czy są ograniczenia czasowe dla zarezerwowanych jednostek? Dzisiaj dokończyłem ściągnięte wcześniej akta z USC Młodasko - urodzenia z 1875 roku, wysłałem je, po czym wszedłem na stronę BASIA i co się okazuje, że wcześniej te same akta przesłał Marek. Jak to się stało? Wygląda na to, że musi to być związane z faktem, że moja rezerwacja została cofnięta. Potwierdzeniem tego może być fakt, że pozostałe zarezerwowane jednostki też wyparowały i są juz zindeksowane.

Co zrobić, jeśli w Liber Copulatorum informacje o mężu są na jednej stronie o żonie na drugiej, a jednoczesnie na tych stronach są też inne zapisy małżeństw. Na dole tej drugiej strony znów jest początek zapisu kolejnego małżeństwa - koniec zaś na trzeciej itd.

Eugeniusz

_________________
Antoni Sikorski ur. ok. 1836, od 1860 mąż Rozalii Laskowskiej, szewc w Trzemesznie - gdzie i kiedy się urodził? gdzie i kiedy zmarł?
Jakub Rutkowski, ur. 1809/1812, zm. 1839 w Gałowie/Szamotuły, od 1834 mąż Doroty Paplaczyk - gdzie i kiedy się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2011, 20:48 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Witam!

Rezerwacja jest ważna przez 2 tygodnie, natomiast na samej górze strony http://basia.famula.pl/rezerwacja widoczna jest dokładna data i godzina ważności danej rezerwacji. W tym samym miejscu można też tę rezerwację przedłużyć, o czym warto pamiętać. Przykro mi że praca niepotrzebnie została zdublowana, ale termin musiał minąć już dosyć dawno, bo Marek dokonał swojej rezerwacji już co najmniej 20 kwietnia (dzisiaj upłynęła ważność).

Co do zapisków podzielonych na kilka stron, to rzeczywiście może to być problem, kiedy trzeba wrócić do poprzedniego skanu, a na stronie było kilka wpisów. Wraca wtedy do pierwszego numeru i trzeba sporo przeskakiwać. Dodam to do listy rzeczy do zrobienia. Rozumiem że przełączanie numeru wpisu na stronie i łączenie skanów nie stanowi problemu?

Po nadsyłanych indeksach widzę, że wiele osób korzysta ze starszych wersji programu, które mają kilka poważnych błędów, powodujących czasami jego wyłączanie się. Sugeruję aktualizację co najmniej do wersji 1.0.50.
Program można pobrać jak zwykle pod adresem www.basia.famula.pl/asia/setup.exe

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 kwi 2011, 21:19 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Na serwerze pojawiła się przed chwilą nowa wersja programu ASIA 1.0.58 (http://www.basia.famula.pl/asia/setup.exe). Najważniejsze zmiany:
- podany wiek zmarłego lub małżonków, przeliczany jest za każdym razem na jednostki, w jakich został podany (także jako rok urodzenia),
- wyświetla ostatni wpis z danej strony, przy przełączaniu się na wcześniejszy skan,
- wyszukiwarka - teraz szybko można wrócić do skanu z konkretnym nazwiskiem lub imieniem.

Także na http://www.basia.famula.pl zaszły pewne zmiany. :) Teraz każdy zarejestrowany użytkownik może pobrać przygotowane przez siebie indeksy w formacie CSV (dla Excela). Pliki można pobrać z panelu użytkownika.
Do pobrania dostępne są tylko pliki zaakceptowane przez administratora, a więc te znajdujące się w bazie.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 kwi 2011, 21:57 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Piotrku, chciałam pobrać plik w Excelu, ale dla mnie jest to typ nieczytelny rozdzielony przecinkami. Proszę, podpowiedz, jak to zmienić na zwykły arkusz Excela? Czy po tym pobraniu można usunąć ze swojego dysku skany i indeksy tzn z ASI i jak? Nagromadziło się tego sporo a będzie więcej i trudno to trzymać na dysku-nie widzę opcji Usuń

Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 kwi 2011, 22:18 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
U mnie plik automatycznie otwiera się w Excelu. Jeśli tak nie jest, trzeba plik najpierw zapisać na komputerze, otworzyć Excela i w nim z menu "Plik->Otwórz", go otworzyć (z listy "pliki typu" najlepiej wybrać "wszystkie pliki (*.*)). Po otwarciu może pokazać się okienko z opcjami importu, gdzie jako rozdzielacz wybieramy średnik, a kodowanie UTF-8. Jeśli okienko się nie pokaże, plik powinien od razu zostać rozpoznany i otworzyć się w arkuszu.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 69  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 47 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL