Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 08:50

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 08 maja 2014, 20:39 
Offline

Dołączył(a): 20 sty 2014, 23:38
Posty: 63
Witam,

na początku chciałbym podziękować forumowiczom oraz członkom WTG Gniazdo za wszelką okazaną mi pomoc w poszukiwaniu moich przodków. Dzięki Państwa pomocy i udzielonym wskazówkom, zarówno tutaj na forum, jak i fizycznie w Archiwach - udało mi się powiększyć swoje drzewo:D

A teraz do rzeczy...

Jestem prawnukiem ofiary Fortu VII w Poznaniu. Chciałbym upamiętnić swojego pradziadka oraz inne ofiary zamordowane przez SS - poprzez stworzenie wyszukiwarki (coś na zasadzie np. WIELKOPOLSCY KSIĘŻA) z 479 znanymi imionami i nazwiskami (a także datą urodzenia, zgonu, nr aktu zgonu, miejscem zamieszkania i zawodem) zamordowanych w w/w Forcie osób.

Jestem w posiadaniu, chyba jedynej wydanej książki o Forcie VII (M. Olszewski, Fort VII w Poznaniu, Poznań 1971), w której znajduje się spis osób, które zginęły w Forcie. Zgodnie z posiadanymi przeze mnie informacjami (byłem w sprawie Fortu VII w IPN Oddział Poznań, który prowadził śledztwo) - te 479 nazwisk - to jedyne znane nazwiska spośród ponad 16.000 osób, które przeszły przez w/w obóz. Wiele spośród nazwisk nie było zgłaszanych przez władze fortu do USC. Obawiam się, że wspomniana przeze mnie książka, nie miała kolejnego wydania - minęło ponad 40 lat od jej pierwszego wydania; dlatego warto, moim skromnym zdaniem, stworzyć taką wyszukiwarkę. Myślę, że dzięki temu wiele osób mogłoby sprawdzić, czy członkowie ich rodzin są wśród ofiar.

Oczywiście - wiem, że temat na forum już się powtórzył i to na długo przede mną:
viewtopic.php?p=80634#p80634

Mimo to chętnie podjąłbym się przepisania wszystkich nazwisk i danych z nimi związanych...
Co Państwo o tym sądzicie?

pozdrawiam
Tomek

_________________
pozdrawiam
Tomek

Poszukuję nazwisk: Darna/Dorna, Giermata, Gromala, Kajpust, Koput/Kaput, Majcherczyk, Mizera, Nowiccy, Pawlisiak, Pietrzak, Ratajczak, Sępek, Skarbek, Srebro, Tecław, Turek, Wałęga, Węgrzak.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 maja 2014, 21:03 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Listę z książki Olszewskiego wykorzystuje wyszukiwarka www.straty.pl

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 maja 2014, 21:12 
Offline

Dołączył(a): 20 sty 2014, 23:38
Posty: 63
Aha..oj...

nawet nie widziałem, że taka baza istnieje :(

w takim razie pozostaje zamknąć wątek...

_________________
pozdrawiam
Tomek

Poszukuję nazwisk: Darna/Dorna, Giermata, Gromala, Kajpust, Koput/Kaput, Majcherczyk, Mizera, Nowiccy, Pawlisiak, Pietrzak, Ratajczak, Sępek, Skarbek, Srebro, Tecław, Turek, Wałęga, Węgrzak.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2018, 17:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
Nie chce zakladac nowego tematu.

Taka ze mnie Poznanska Pyra, ze nie mialam pojecia iz Stanislaw Strugarek byl wiezniem Fortu VII w Poznaniu. Na Allegro zamowilam, jego autorstwa, broszure pt.Fort VII wydana w 1947 roku przez Komitet Uczczenia Pamieci Meczennikow Fortu VII. Zamowilam glownie z powodu iz brat mojego dziadka tam zostal zamorodowany.
Broszura zawiera wspomnienia niewielu osob, ktore zapewne znal Strugarek a ktore przezyly pieklo z rak gestapowcow. Jest wymienione kilka nazwisk z informacjami, ktore byc moze komus sie przydadza.
1/ doktor Banaszak
2/ Jan Majewski, kupiec z Poznania, Powstaniec z r.1918
3/ ksiadz Kanonik Szrajbrowski
4/ Ksiadz dr Janicki ze środy
5/ inzynier Nikodem Pajzderski
6/ Ob.Grobelny
7/ Chirurg Nowakowski
8/ Mycielski z Wrzesni
9/ Ksiadz Tima lub Tim /czy taka pisownia nie wiem/, proboszcz spod Wolsztyna
10/ Ob.Tadeusz Żynda
11/ stolarz ze Swarzędza
12/ Prof.Leonard Klóskowski
13/ Ob.Wladyslawa Witkowska wdowa po Stanis.
14/ Zofia Kunert wdowa po Jozefie
15/ dr.Lis
16/ porucznik Fiedler z Jarocina
17/ Zygmunt Kucharski
18/ Franciszek Mańkowski
19/ Pulkownik Marmurowicz
20/ inzynier Antoni Swinarski, dytektor fabryki Romana Maya

Broszura ma niewiele stron, czyta sie szybko i nie moge sobie wyobrazic tego
wszystkiego co ci ludzie przezyli, i ci ktorzy zmarli po katowaniu i ci ktorzy przezyli
aby opowiedziec gehenne.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2018, 17:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 sty 2009, 15:18
Posty: 94
Witajcie. Chciałem tylko dodać, że w książkach znajdują się nieścisłości, które kolejno przez następnych autorów są powielane. W przypadku brata mojej babci, nauczyciela, absolwenta seminarium nauczycielskiego w Krotoszynie znalazłem zapis Józef Kruger -zawód:robotnik budowlany. Jest to absolutna nieprawda. Być może podczas okupacji gdzieś przymuszony do pracy taką wykonywał, choć w rodzinie, którzy jeszcze znali Józefa o niczym takim nie było mowy. Jego zawód wyuczony to nauczyciel i w tym zawodzie zastała go wojna. Chciałem się tym podzielić, bo uważam, że na pewno jest o wiele więcej takich przypadków, a nikt ich nie weryfikuje. Pozdrawiam

_________________
Andrzej W. Szambelańczyk


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lip 2018, 13:40 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
http://poznanskiehistorie.blogspot.com/ ... ie-ii.html
Miejsce kaźni Wielkopolan w okresie II wojny światowej - obóz koncentracyjny w Forcie VII w Poznaniu

Fort VII, to dziś jedno z najważniejszych miejsc pamięci ofiar II wojny światowej w Wielkopolsce. Dawne, pruskie jeszcze umocnienia, stały się świadkiem martyrologii Wielkopolan w czasie ostatniej wojny. Historię tego miejsca przypomina nam dzisiaj, znana wszystkim stałym Czytelnikom „Poznańskich Historii”, Agnieszka Wiśniewska. Zapraszam do lektury. (...)
.
(...) Z dostępnych dokumentów wynika, że jedynym więźniem, któremu udało się z niego uciec był - polski żołnierz 7. Pułku Strzelców Konnych – Marian Schlegel. (...)
.
fotografie: A. Wiśniewska
.
Źródło:

Biesiadka Jacek, Gawlak Andrzej, Kucharski Szymon, Wojciechowski Mariusz, Twierdza Poznań. O fortyfikacjach miasta Poznania w XIX i XX wieku, Poznań 2006.
Olszewski Marian, Fort VII w Poznaniu, Poznań 1971
Rola Zygmunt, Tajemnice wielkopolskich fortyfikacji, Poznań 2004.
Serwański Edward, Wielkopolska W Cieniu Swastyki, w: Zbrodnie niemieckie w Wielkopolsce w latach 1939 – 1945, pod redakcją Marcina Libickiego i Ryszarda Wryka, Poznań 2004
Strugarek Stanisław, Fort VII, Poznań: Komitet Uczczenia Pamięci Męczenników Fortu VII, 1947.
...



Ziółkowska Anna, Fort VII, w: Ławica i Wola, „Kronika Miasta Poznania”, nr 2, 2012.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL