Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 09:00

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1054 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 22  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 lut 2018, 12:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2014, 12:45
Posty: 223
Na początek ogromna prośba do osób indeksujących Babimost, Zbąszyń, Podmokłe Małe o uzupełnienie danych, których niestety nie odnalazłam w internecie, a osobiście w AP czy AD zrobić nie mogę.
Druga prośba to o - w miarę możliwości - uporządkowanie danych, proszę spojrzeć na skan:
Obrazek

powinno być w tych trzech przypadkach: PODMOKŁE MAŁE, /TO JUŻ WEDLE UZNANIA: GM. BABIMOST, POW. ZIELONOGÓRSKI, WOJ. LUBUSKIE/

A teraz już nasi Powstańcy

EDWARD GROSZEK
UR. OK. 1899 PODMOKŁE MAŁE ------- BRAK PEŁNYCH DANYCH CO DO DATY, NA POMNIKU ZAPIS ZGINĄŁ W WIEKU 20 LAT
ZM. LUTY 1919
POCHOWANY WE WSPÓLNEJ MOGILE POWSTAŃCÓW W BABIMOSCIE
RODZICE FRANCISZEK I BALBINA ŁAŃSKA /ŚLUB Urząd Stanu Cywilnego Zbąszyń, wpis 44 / 1887/

FRANCISZEK GROSZEK
19-09-1888 PODMOKŁE MAŁE
07-07-1967 PODMOKŁE MAŁE, POCHOWANY NA CMENTARZU KOMUNALNYM W ZBĄSZYNIU
RODZICE FRANCISZEK I BALBINA ŁAŃSKA /ŚLUB Urząd Stanu Cywilnego Zbąszyń, wpis 44 / 1887/

SYWESTER GROSZEK
13-12-1892 PODMOKŁE MAŁE
BRAK DATY I MIEJSCA ZGONU ORAZ POCHÓWKU
RODZICE FRANCISZEK I BALBINA ŁAŃSKA /ŚLUB Urząd Stanu Cywilnego Zbąszyń, wpis 44 / 1887/

Na podstawie:
ŹRÓDŁA
http://www.basia.famula.pl/pl/
https://www.myheritage.pl
http://powstancy-wielkopolscy.pl/
http://szukajwarchiwach.pl

_________________
Ewa Alicja Slomska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2018, 13:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Ewa Alicja napisał(a):
Na początek ogromna prośba do osób indeksujących Babimost, Zbąszyń, Podmokłe Małe o uzupełnienie danych, których niestety nie odnalazłam w internecie, a osobiście w AP czy AD zrobić nie mogę.
Druga prośba to o - w miarę możliwości - uporządkowanie danych, proszę spojrzeć na skan:
Obrazek

powinno być w tych trzech przypadkach: PODMOKŁE MAŁE, /TO JUŻ WEDLE UZNANIA: GM. BABIMOST, POW. ZIELONOGÓRSKI, WOJ. LUBUSKIE/
...


ALICJO, WIĘCEJ TAKTU!!!

Nie pracowałam przy indeksacji do projektu WKP, ale to co wypisujesz i Twoje uwagi obrażają wszystkich tych, którzy pracowali dzień i noc nad indeksacją.
Sprawa informacji zawartej w dokumentacji do WKP była już wyjaśniana, nie można pisać czegoś, czego ta dokumentacja nie zawiera.

Załóż nowy temat o WKP i tam pisz swoje uwagi.
Ten temat dotyczy Uczestników Powstania Wielkopolskiego i polega na spisaniu nazwisk z konkretnych źródeł.

Tworzonym projektem zarządza Prezes WTG, nie poinformowano mnie jako indeksującej, że zaszła w tej kwestii jakaś zmiana.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2018, 13:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2014, 12:45
Posty: 223
DankaW napisał(a):
Ewa Alicja napisał(a):
Na początek ogromna prośba do osób indeksujących Babimost, Zbąszyń, Podmokłe Małe o uzupełnienie danych, których niestety nie odnalazłam w internecie, a osobiście w AP czy AD zrobić nie mogę.
Druga prośba to o - w miarę możliwości - uporządkowanie danych, proszę spojrzeć na skan:


powinno być w tych trzech przypadkach: PODMOKŁE MAŁE, /TO JUŻ WEDLE UZNANIA: GM. BABIMOST, POW. ZIELONOGÓRSKI, WOJ. LUBUSKIE/
...


ALICJO, WIĘCEJ TAKTU!!!

Nie pracowałam przy indeksacji do projektu WKP, ale to co wypisujesz i Twoje uwagi obrażają wszystkich tych, którzy pracowali dzień i noc nad indeksacją.
Sprawa informacji zawartej w dokumentacji do WKP była już wyjaśniana, nie można pisać czegoś, czego ta dokumentacja nie zawiera.

Załóż nowy temat o WKP i tam pisz swoje uwagi.
Ten temat dotyczy Uczestników Powstania Wielkopolskiego i polega na spisaniu nazwisk z konkretnych źródeł.

Tworzonym projektem zarządza Prezes WTG, nie poinformowano mnie jako indeksującej, że zaszła w tej kwestii jakaś zmiana.


Szanowna Pani,
nie miałam zamiaru nikogo obrażać ani pomniejszać zasług w tak wielkim dziele, chciałam tylko zwrócić uwagę, że dotyczy sprawa jednej rodziny a są podane trzy nazwy, co potencjalnego odbiorce także może wprowadzić w błąd, zwłaszcza jeśli nie zna topografii poszczególnych miejscowości. Tylko tyle, a może aż tyle. Natomiast co do indeksowania, to po prostu prośba do tych, którzy być może mają te dane, których poszukuję, a które dotyczą Powstańców Wielkopolskich.

Jeśli KOGOKOLWIEK uraziłam moim powyższym wpisem z serca przepraszam, bo to nie było moim celem czy zamiarem.

_________________
Ewa Alicja Slomska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2018, 14:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2014, 12:45
Posty: 223
KROMSKI

JAN

24-01-1890 CHROŚNICA
16-12-1973 POCHOWANY ZBĄSZYŃ, CMENTARZ KOMUNALNY
RODZICE LUDWIK I MICHALINA LOTEK - ŚLUB RODZICÓW ODNOTOWANY ZBĄSZYŃ 14/1889
ŻONA TERESA JANAS
DZIECI JÓZEF I FRANCISZEK


WOJCIECH
15-04-1899 CHROŚNICA
RODZICE LUDWIK I MICHALINA LOTEK - ŚLUB RODZICÓW ODNOTOWANY ZBĄSZYŃ 14/1889
BRAK INFORMACJI O DACIE ZGONU I MIEJSCU POCHÓWKU


LEON
06-02-1886 PERZYNY
RODZICE MICHAŁ I JÓZEFA GRUSZCZYŃSKA, ŚLUB RODZICÓW W ZBĄSZYNIU 1869
BRAK INFORMACJI O DACIE ZGONU I MIEJSCU POCHÓWKU


FRANCISZEK
13-03-1901 CHOBIENICE
RODZICE LORENZ I FRANCISZKA Z DOM. KLUJ - PATRZ AP ZIELONA GÓRA 195/1/79 SKAN 55
BRAK INFORMACJI O DACIE ZGONU I MIEJSCU POCHÓWKU


FRANCISZEK
1895-03-13 ŁOMNICA
04-03-1973 ŁOMNICA
RODZICE FRANCISZEK I MARIANNA FABIŚ


FELIKS
17-05-1893 PRZYPROSTYNIA
BRAK INFORMACJI O DACIE ZGONU I MIEJSCU POCHÓWKU
RODZICE STANISŁAW I ANNA CICHA, ŚLUB RODZICÓW NOWE KRAMSKO 12/1892


Na podstawie:
ŹRÓDŁA
http://www.basia.famula.pl/pl/
https://www.myheritage.pl
http://powstancy-wielkopolscy.pl/
http://szukajwarchiwach.pl

_________________
Ewa Alicja Slomska


Ostatnio edytowano 26 lut 2018, 16:11 przez Ewa Alicja, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2018, 15:01 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Nieporozumienie polega na tym, że naturalnym odruchem każdego z nas jest chęć poprawienia oczywistych dla nas błędów i chęć wzbogacenia informacji. Tylko że ten projekt nie temu służy. Jest on fotografią pewnego zastanego tworu i tylko tyle. Dopiero opublikowanie danych dla każdego powiatu chociażby w tej formie co uczynili Danuta Wojcięgowska i Bogdan Jarosz wprowadza zasadniczy ład. Opisy działań i przynależności powstańców do różnych formacji opisanych szczególnie w ostatnim okresie życia, zawierają niestety dość sporo fantazji, o wyolbrzymianiu własnego udziału nie mówiąc. Dlatego można się posługiwać wspomnieniami i korygować różne dane zachowując rezerwę i zostawiając pewien margines wątpliwości. Na przykład spotkałem się z przypadkiem, że w metryce urodzenia wpisana była uwaga, że w przypadku dziecka panieńskiego na żądanie wpisano imię ojca, którego w pierwotnej wersji nie było. Również gdy ktoś pisze, że leczył się w szpitalu w Warszawie, to nie jestem pewien czy brał udział w Powstaniu Wielkopolskim. Podobnie było z oddziałami przygranicznymi na przykład z 29. Pułkiem Piechoty. Za pomoc w powstaniu dowódca został przecież ukarany, a wiele osób z byłej Kongresówki opisuje się jako powstańcy. Twórzmy więc i publikujmy swoje opracowania nie komentując innych a raczej korygując i wzbogacając o nowe informacje.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2018, 15:37 
Offline

Dołączył(a): 08 lis 2010, 22:52
Posty: 211
Lokalizacja: Września
Jeszcze raz odnośnie Franciszka Wróbla:
W świetle literatury dotyczącej 70 pp,
zapis z książeczki wojskowej "od 11 listopada 1818 do 31 grudnia 1918 pełnił służbę jako ochotnik w I Baonie Ostrowskim i I Baonie Pogranicznym Szczypiorno" jest jak najbardziej poprawny,
zapis "wcielony dn. 2.01.1919 do 12 p. strzelców", może wydawać się niewłaściwy, bo pułk powstał 6.02.1919 r., ale patrząc na inną książeczkę wojskową - dziadka Marcina Lisiaka (powstaniec zweryfikowany, biogram w książce Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Jutrosińskiej 1918-1919 oraz w Słowniku biograficznym Powstańców Wielkopolskich tom VIII, ) zapis jest podobny: "od 01.01.1919 do 13.01.1927 2 pułk strzelców wlkp (56 pp)", a też w styczniu 1919 tego pułku jeszcze nie było.

Pozdrawiam
Hania

_________________
Poszukuję:
Lisiak, Dorna - okolice Szamotuł
Stein, Bulczyński - Września


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2018, 15:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2536
Lokalizacja: Mnichowo
DO Hani. Ja nie napisałem, że Wróbel Franciszek nie był powstańcem. Napisalem tylko, że nie mam na liście nazwiska Wróbel Franciszek ur. 1893. Sprawa pozostaje do wyjaśnienia.
Do Ewy Alicji. Proszę podawaj żródla, gdyż np. Twój ostatni wpis nie wiadomo skąd jest wzięty, a ja chcąc go zapisać muszę szukać źródeł, na co naprawdę nie mam czasu.
Sprawa Łukasza Przybylskiego jest w toku sprawdzania. Mam już jego biogram, ale są pewne wątpliwości i dalej sprawdzam. Zająłem się tym wyjątkowo, gdyz przypadek jest nad wyraz szczególny.

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2018, 16:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2014, 12:45
Posty: 223
wojciech napisał(a):
Do Ewy Alicji. Proszę podawaj żródla, gdyż np. Twój ostatni wpis nie wiadomo skąd jest wzięty, a ja chcąc go zapisać muszę szukać źródeł, na co naprawdę nie mam czasu.
Sprawa Łukasza Przybylskiego jest w toku sprawdzania. Mam już jego biogram, ale są pewne wątpliwości i dalej sprawdzam. Zająłem się tym wyjątkowo, gdyz przypadek jest nad wyraz szczególny.

WOjtek


JUŻ, poprawiłam, przepraszam, zapomniałam, po raz wtóry, ale u mnie jak zawsze to samo Na podstawie:
ŹRÓDŁA
http://www.basia.famula.pl/pl/
https://www.myheritage.pl
http://powstancy-wielkopolscy.pl/
http://szukajwarchiwach.pl

_________________
Ewa Alicja Slomska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2018, 16:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
W zeszlym roku przeszukiwalam Szukajwarchiwach i posciagalam
niektore dokumenty, ktore wydawaly mi sie wazne i przejmujace.
Oto druga i ostatnia kartka z listu weterana do Wojewody z prosba
o jakakolwiek prace /troche obcieta ze wzgledu na wielkosc dokumentu/.
Jestem takze ciekawa czy posiadacie taka osobe w swoim spisie
Powstancow Wielkopolskich ?

Wlasnie sprawdzilam i znajduje sie na tej liscie:
LISTA POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH-MIASTO I GMINA OBRZYCKO
http://zamek.org.pl/aktualnosci/lista-p ... opolskich/


Obrazek

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2018, 16:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
Lista powstańców wielkopolskich Ziemi Wronieckiej-

POWSTAŃCY WIELKOPOLSCY Z GMINY DUSZNIKI

Wykaz mieszkańców gminy Kaźmierz biorących czynny udział w walkach Powstania Wielkopolskiego w roku 1918/1919

Wykaz członków koła Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Otorowie działającego na terenie gminy Szamotuły

Powstańcy Wielkopolscy Powiatu Szamotulskiego na podst. A. Hanyż "Ziemia Szamotulska w walce o wolność 1793 – 1919" wyd. w Szamotułach w 1939 r.

W 1929 roku w Szamotułach odsłonięto pomnik ku czci Powstańców Wielkopolskich. Wtedy też Gazeta Szamotulska opublikowała listę nieżyjących Powstańców (GSz R.VIII, Nr 106 z dn. 10.IX.1929 pisownia wg oryginału)

Lista Powstańców – Pniewy
Lista pochodzi z mksiążki "Być i pamiętać …" wydanej przez Szkołę Podstawową w Pniewach w 90 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, w roku 2008

UZUPEŁNIENIA

To wszystko tutaj:
http://zamek.org.pl/aktualnosci/lista-p ... opolskich/

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2018, 17:27 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Mam uwagę co do prowadzonego tu tematu. Nie nadążam z czytaniem i nic nie wiem. Wojtek, może koleżanka Ewa Alicja by wpisywała swoich znalezionych powstańców i uwagi do opracowanego formularza z podaniem źródeł i po jakimś czasie Tobie przesłała. Miałbyś mniej roboty,po co powielać, sprawdzać, nic by nie umknęło, wszystko by było opracowane , a temat na stronie byłby bardziej przejrzysty.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2018, 23:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2015, 08:37
Posty: 57
Witam,

Zgłaszam nową książkę do indeksacji. Przeszukanie nie wykazało jej uwzględnienia.

Jadwiga i Krystian Niełacni
„Przewodnik szlakiem frontu południowego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”.
Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne, Ostrów Wlkp 2018

Pozdrawiam
MiZmy

_________________
MiZmy
_______
Prawda leży pośrodku, może dlatego wszystkim zawadza (Arystoteles - w wolnym tłumaczeniu)

Badane nazwiska: Zmyślony, Zmyslony, Zmiślony, Zmyśloniak, Patryas, Raczkiewicz, Nawrocki, Ratajczyk, Pankowiak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2018, 23:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2015, 08:37
Posty: 57
Witam ponownie,

Przekazuję tą drogą uzupełnienie danych z serwisu WKP, dotyczących mojego stryja.

NAZWISKO: Zmyślony,
IMIĘ: Wacław,
DATA UR. 1896-04-19, powinno być: 1896-09-19
MIEJSCE UR. Kaniew, parafia Wielowieś, gmina Koźmin Wielkopolski, powiat krotoszyński,
RODZICE; Ludwik, Marianna z d. Witek,
DATA ZGONU: 1972-07-17 w Zielonej Górze
MIEJSCE POCHÓWKU Cmentarz Poznań -Junikowo, pole:14, kwatera: 3, rząd: 2, miejsce: 25,
NAZWA ODDZIAŁU 2 Kompania Koźmińska
STOPIEŃ
KOD ŻRÓDŁA
UWAGI: Data pochówku: 1972-07-21 w Poznaniu (Junikowo) - grób rodzinny

Źródła:
http://powstancy-wielkopolscy.pl/waclaw_zmyslony
----------------
Odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym 27 sierpnia 1957 r., nr leg. B-42994
----------------
Wielowieś (par. rzymsko-katolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1896 , wpis nr 46
Venceslaus, rodzice: Ludovicus Zmyślony, Marianna Wittek ,
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu
PM 314/8
indeksacja: Anna Burdziąg
dodano: 2013-02-19
ID 822983
------------------
Koźmin Wielkopolski (USC) - akt urodzenia, rok 1896
Wacław , rodzice: Ludwig Zmyślony , Marianna Witek ,
Komentarz indeksującego:
akt 359
Archiwum Państwowe w Kaliszu
705/1/82, skan 184
indeksacja: Regina Głowińska
dodano: 2017-01-18
ID 4014440
----------------------------
Akt zgonu: USC/OS/3; AD 0159282, sporządzony w Zielonej Górze dn. 2018-03-07
Skan przesłany WTG "Gniazdo" pod wskazanym adresem e-mail
----------------------------------
Pozdrawiam
MiZmy

_________________
MiZmy
_______
Prawda leży pośrodku, może dlatego wszystkim zawadza (Arystoteles - w wolnym tłumaczeniu)

Badane nazwiska: Zmyślony, Zmyslony, Zmiślony, Zmyśloniak, Patryas, Raczkiewicz, Nawrocki, Ratajczyk, Pankowiak


Ostatnio edytowano 08 mar 2018, 22:11 przez MiZmy, łącznie edytowano 7 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2018, 09:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
Wracajac do "mojego" Feliksa Szmyta, ktory byl napewno Powstancem Wlkp.,
to narazie jest za zimno aby jezdzic po urzedach.
Dla mnie Feliks Szmyt byl Powstancem Wielkopolskim co wynika ze zrodla.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/applet? ... .djvu&p=95
/jeszcze raz tutaj podaje dla zainteresowanych/.

Zgadza sie data urodzin Feliksa i zgonu/pochowku, tez ze zrodla w poznanskiej
wyszukiwarce grobow.

Przejrzalam moje rodzinne akty urodzen i ta notatka/stempel u dolu
dokumentu to notatka o zawarciu malzenstwa
nawet ilosc stemplowanych liter pasuje do slowa "zawarl".
Nie ma znaczenia kiedy byl dokonany ten zapis.
Napewno nie jest to notatka o jego smierci bo tak powazne zrodlo jak
"Kroniki Miasta Poznania" nie bedzie podawalo mylnych informacji i to
od samego przyjaciela Feliksa p.Jana Grzegorzewskiego.

Osoba, pochowana na Junikowie

Feliks Szmyt
(1895-06-10 – 1980-12-12)
pole:33 kwatera:1 rząd:A miejsce:7
grób opłacony: nie

to ta sama osoba, o ktorej pisze Jan Grzegorzewski i prosze o ujecie
Feliksa Szmyta w Spisie Powstancow.

Sprawdzenie tej notatki u dolu dokumentu dokonam w USC po mrozach.

Danusia dziekuje za zainteresowanie.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2018, 10:13 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Jak mamy pracować na takich źródłach, jedno zdaniowych, ogólnikowych to ja dziękuję. Wpiszmy wszyscy swoich krewnych i sprawa zakończona.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2018, 11:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2014, 12:45
Posty: 223
Hania napisał(a):
Wracajac do "mojego" Feliksa Szmyta, ktory byl napewno Powstancem Wlkp.,
to narazie jest za zimno aby jezdzic po urzedach.
Dla mnie Feliks Szmyt byl Powstancem Wielkopolskim co wynika ze zrodla.

Pani Haniu,
proszę spojrzeć tu: może to coś ułatwi
http://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/feliks-szmyt
jest tam napisane " Po zakończeniu wojny wrócił do Poznania i w grudniu 1918 wstąpił do WP; w szeregach 1. p. ułanów walczył w r. 1920 w wojnie polsko-sowieckiej. " - może warto pójść tym tropem?

co do daty zgonu, wydaje mi się, że USC wpisał niewłaściwą datę - 20-01-1959, bo w dwóch źródłach tylko data 7-12-1980 i na Junikowie pogrzeb 12-12-1980
w grobie pochowana jest także MARIA SZMYT z dom. BROMKA 01-02-1903-pogrzeb 14-11-1978.
Na marginesie
1/ grób dziadka - Józefa jest jeszcze na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan
2/ na Junikowie jest pochowanych jeszcze dwóch Szmytów powstańców

_________________
Ewa Alicja Slomska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2018, 15:14 
Offline

Dołączył(a): 13 lis 2011, 09:33
Posty: 294
Cytuj:
W zeszlym roku przeszukiwalam Szukajwarchiwach i posciagalam
niektore dokumenty, ktore wydawaly mi sie wazne i przejmujace.

Haniu,
czy mogę Cię prosić o podanie zespołu archiwalnego, z którego pochodzi zamieszczony list?

Pozdrawiam
Ela


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2018, 15:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
Ewa Alicja, link jest mi znany nie mniej dziekuje bardzo.

Napewno nie bede blagala na kolanach aby WTG ujelo w swoim projekcie Powstanca Wlkp. Feliksa Szmyta w spisie Powstancow Wielkopolskich. Postanowilam napisac w sprawie do: Urzedu Miasta Poznan, do Wielkopolskiego Urzedu Wojewodzkiego w Poznaniu i do Urzedu Marszalkowskiego Wojewodztwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Skoro wydawnictwo Kronika Miasta Poznania nie jest zrodlem dla WTG to skontaktuje sie takze pisemnie w tej sprawie z:

1/ redaktorem naczelnym Kroniki Miasta Poznania dr hab. Przemysław Matusik, prof. UAM
2/ zastępca redaktora naczelnego Kroniki Miasta Poznania dr Magdalena Mrugalska-Banaszak.......
tak to znana nam tutaj osoba.
3/sekretarz redakcji Kroniki Miasta Poznania dr Piotr Grzelczak

Bardzo jestem zawiedziona, ze osoba, ktora jest zaangazowana w projekt nie umie zachowac obiektywizmu i odstawic na bok swoja niechec do mojej osoby. To nie chodzi ani o mnie ani o nikogo innego a wylacznie i jedynie o Powstanca Wlkp. Feliksa Szmyta i Jego prawo do figurowania na tej Liscie.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2018, 18:50 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Jeszcze jest Starostwo Powiatowe a wszyscy powyżej wymienieni to historycy. Wyjaśnią co może być potwierdzeniem uczestnictwa w powstaniu. Na pewno nie jedno zdanie , "W momencie wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 natychmiast przystąpił do walki".

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2018, 19:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2014, 12:45
Posty: 223
Poznań, Cm. par. Bożego Ciała (Bluszczowa)

JAN OLEJNICZAK

https://pl.billiongraves.com/grave/Jan- ... k/16287389

zm. 1955 i tylko tyle

i jeszcze jeden Jan
Śmigiel, cmentarz parafialny p.w. św. Wita
https://pl.billiongraves.com/grave/Jan- ... k/25031458
1893-1978
może ktoś z Państwa indeksując Powstańców się spotkał z tym nazwiskiem?

_________________
Ewa Alicja Slomska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2018, 20:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Jesteśmy tak wygłupieni, że nie wiemy już kogo brać do projektu, a kogo należy niestety pominąć.
Dlaczego?
Czy będziemy wszystko sprawdzać ponownie na podstawie wskazanych przez historyków potwierdzeń uczestnictwa w powstaniu, o czym pisze powyżej Jacek?

Dziś otrzymaliśmy XIV tom Biogramów Uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Strona 15 - biogram Powstańca Jarosława Bajońskiego.

Bajoński Jarosław (1887-1940), urodził się 24 stycznia 1887 w Raszkowie w rodzinie nauczyciela Józefa Bajońckiego i Anieli Zielewskiej. Miał troje rodzeństwa. Ukończył Królewskie Gimnazjum w Ostrowie Wlkp. Z wykształcenia aptekarz. Uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim. Kierował jako oficer aptekarz - apteką szpitalną w szpitalu wojskowym w Ostrowie Wlkp., na początku w stopniu porucznika, później kapitana. Można powiedzieć, że stosunkowo nieliczna grupa zawodowa - aptekarzy, odegrała znaczącą rolę w Powstaniu Wielkopolskim 1918 - 1919. Zginął wiosną 1940 rozstrzelany w Katyniu. Jego brat, Jan Bajoński, również został zastrzelony przez Rosjan w Katyniu w 1940 r.

Na podstawie informacji rodziny.
Ewa Dworczyk


Takich biogramów stworzonych tylko na podstawie informacji rodziny, bez jakichkolwiek dokumentów w poprzednich trzynastu tomach jest wiele.
Z tego co pisze wyżej, nie powinni być w projekcie o uczestnikach?

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2018, 20:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2014, 12:45
Posty: 223
DankaW napisał(a):

Takich biogramów stworzonych tylko na podstawie informacji rodziny, bez jakichkolwiek dokumentów w poprzednich trzynastu tomach jest wiele.
Z tego co pisze wyżej, nie powinni być w projekcie o uczestnikach?


Mnie się wydaje, że ten projekt powstaje o 90-70 lat za późno, dla mnie jedynym wiarygodnym źródłem - bo nie wiem czy są wcześniejsze, są listy imienne powstańców z lat 30 minionego wieku. Z mojej rodziny także wielu brało udział, wielu widnieje w spisie, gdyby teraz rodzina miała "odtwarzać" dokumenty czy szukać po "gałęziach" to może by się jeszcze do czegoś dokopać, ale wątpię, tym bardziej, że i zawieruchy historyczne do gromadzenia dokumentacji się nie przysłużyły, a często nawet nie opowiadano o tym kto i gdzie był. Jednak faktem jest, że iluś tam Powstańców mogło być pominiętych, i może dlatego warto dodać jednego więcej nawet do końca nie sprawdzonego, niż o dwóch za mało.
A priorytetem powinno być odszukanie jak największej ilości grobów Powstańców i ich zachowanie dla potomnych.

_________________
Ewa Alicja Slomska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2018, 21:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 591
Rozpalanie dyskusji na forum nie służy idei projektu. Czym innym jest wnoszenie własnych propozycji i uwag a czym innym publiczne naznaczanie wolontariuszy, którzy bezinteresownie tworzą Spis Uczestników Powstania Wielkopolskiego. Myślę, że wszystkie sporne sprawy i tak będą uzgodnione kolegialnie przez twórców spisu i dlatego nie twórzmy atmosfery presji i pozwólmy im spokojnie pracować.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2018, 21:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
Mysle, ze jest moim obowiazkiem powiadomic Urzad Marszalkowski w pierwszym rzedzie:
https://www.umww.pl/biura_biuro-organiz ... opolskiego
i przedstawic jak zwykli obywatele tacy jak ja stawiani sa przed murem braku wspolpracy, zlosliwosci i niesprawiedliwej odmowy w momencie kiedy zglaszaja do projektu WTG nazwisko Powstanca Wlkp. aby zostalo ono dodane do Listy. Urzad Marszalkowski jako patron musi wiedziec jak sie sprawy maja z punktu widzenia osoby zglaszajacej.
Moja powinnoscia bylo zgloszenie Feliksa Szmyta do projektu a obowiazkiem WTG winno byc zaakceptowanie Jego na Liste, poniewaz zrodla sa wystarczajace....gdyby tylko sie komus chcialo poczytac. Nie jest dopuszczalne aby osoby zaangazowane w projekt, wedlug swojego - widzi mi sie - kwalifikowaly/decydowaly kto ma byc na Liscie a kto nie.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2018, 22:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2007, 10:19
Posty: 780
Lokalizacja: Września
Jarek napisał(a):
Lista członków zweryfikowanych Związku Powstańców Wielkopolskich 1918/19 – Koło Września, 1949 r.


13. Antczak Franciszek s. Onufrego, ur. 30.09.1894 – Sokolniki (Września), zam. Bierzglinek, nr weryfikacyjny 3433, brak na liście odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym,

Źródła:
Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział w Gnieźnie, Starostwo Powiatowe we Wrześni, sygn. 70.
Poza tym uzupełnienia informacji z następujących źródeł:
- http://www.szukajwarchiwach.pl (APP, USC Strzałkowo - pow. wrzesiński, sygn. 61, s. 176, akt ur. nr 176),
- AAG, AP 42, sygn. 55, ss. 4-v5, poz. 26.


Fr. Antczak zmarł 05.02.1950 - Bierzglinek, pogrzeb 08.02.1950 - Września (cmentarz parafialny). Grób nr 3464. Rodzice: Onufry Antczak i Józefa z d. Owczarzak, żona: Marianna z d. Jędraszak.


Pozdrawiam,
Jarek

_________________
Gdzie i kiedy, na Kujawach lub w Wielkopolsce, wzięli ślub Józef Górski i Marianna Pytlińska (ok. 1829 r.) oraz Wiktor Górski i Marianna Nalazek (ok. 1860 r.)? Gdzie ok. 1803 r. urodził się Józef Górski?

http://www.gorscy.org.pl/

haplogrupa: I-M253


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2018, 08:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2536
Lokalizacja: Mnichowo
Nie jesteśmy skołowani. Pracujemy wg. zasady. Spisujemy powstańców z archiwów, publikacji i opracowań historycznych.
Dane podawane przez idywidualne osoby moga stanowić uzupełnienie do posiadanych informacji. Nie możemy ulegać presji kogokolwiek tylko dlatego, że znalazł informację w jakiśm opisie kogoś znajomego, a tym bardziej jak grozi. Jeżeli się gdziekolwiek potwierdzi udział w Powstaniu,to dołączymy do listy. Rozmawiałem z prof. Januszewm Karwatem, który powiedział że każda osoba powinna być potwierdzona z minimum dwóch niezależnych źródeł. Koniec kropka.
Jeżeli ktoś się czuje pokrzywdzony to proszę się odwoływać do różnych instytucji. Jeszcze żadna z nich nie wsparła naszego projektu, a tylko obiecują. Projekt realizujemy za własne pieniądze, poświęcając własny czas. I nigdy nie liczyliśmy na hymny pochwalne, ale liczyliśmy się trudnościami.
A można było usiąść, nic nie robić i mieć pretensje do wszystkich i wszystkiego.

WOjtek
I jeszcze uzupełnienie. Informacje o powstańcach zbieramy do końca marca i umieścimy je (jeżeli będą spełniały wymogi) w spisie który tworzymy. Następne uzupełnienia będą wpisywane po ukazaniu się Projektu w internecie.


Ostatnio edytowano 28 lut 2018, 16:27 przez wojciech, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2018, 10:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
Przedewszystkim nie groze a informuje o dzialaniach jakie podejme a to jest zasadnicza roznica, chyba, ze odwolywanie sie do innej instytucji nazywane jest w Polsce grozeniem.

Presji nie wywieralam jesli ktos dokladnie przeczyta co pisalam np. 27 lut 2018, 09:27, widac, ze uzylam slowa PROSZE.

Podalam faktyczne zrodlo, nie znalezione "w jakims opisie" - jak pisze Wojtek.

Feliks Szmyt
źródło: Kronika Miasta Poznania Nr 2 z 1981 r., strona 95/96
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/applet? ... .djvu&p=95

Zrodlo drugie podane:

Internetowy Polski Slownik Biograficzny, Feliks Szmyt
http://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/feliks-szmyt

Tak jak napisalam, to nie chodzi o mnie ani o nikogo innego a wylacznie i jedynie o osobe Feliksa Szmyta, ktory byl Powstancem Wielkopolskim i jego nazwisko winno byc ujete w Projekcie.

I jeszcze jedno, aby odpowiadac uzytkownikom na WTG w imieniu WTG
trzeba profesjonalizmu, kultury i bezstronnosci czego w postach/odpowiedziach
p.Jacka do mnie nie widac i szukac ze swieczka.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2018, 11:58 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Hania napisał(a):
I jeszcze jedno, aby odpowiadac uzytkownikom na WTG w imieniu WTG
trzeba profesjonalizmu, kultury i bezstronnosci czego w postach/odpowiedziach
p.Jacka do mnie nie widac i szukac ze swieczka.


Proszę mi nie wmawiać, że gdzieś w tym temacie wypowiadałem się w imieniu WTG, proszę czytać ze zrozumieniem, nigdzie nie było mowy o WTG. i nigdzie nie zwracałem się do Ciebie, wprost przeciwnie do Twoich postów. W tej kwestii to akurat jesteś nie profersjonalna.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2018, 20:12 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2009, 20:56
Posty: 349
Witam!

Artykuł poniższy wprawdzie dotyczy zmarłej w Wągrowcu Sylwerii Szyfter,ale dowiadujemy się też z niego,że jej ojciec był uczestnikiem Powst.Wielkopolskiego.Jest sporo informacji o rodzinie.

http://www.gloswagrowiecki.pl/home/wyda ... a-sylweria

_________________
pozdrawiam
Edyta

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2018, 20:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2536
Lokalizacja: Mnichowo
Józefa Szyftera mamy spisanego dokładnie. Niemniej dziękuję za wiadomość.

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2018, 20:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1358
Lokalizacja: Strzelno
Jest nieścisłość przy powstańcu: Szulczewski Jerzy, syn Marcina i Marii
prawidłowo: Szulczewski Jerzy Wojciech, syn Marcina i Julianny zd Skowron

używał dwóch imion: Jerzy Wojciech, a to dlatego, że rodzice nadali mu imię Wojciech (jak sam pisał w swojej książce "Pieśń bez końca"), ochrzcili go, ale ksiądz nie zapisał jego chrztu w księgach, a w USC zapisano jego imię na modłę pruską: George, i stąd wziął się Jerzy.

Akt urodzenia:
USC Miradz, Akt urodzenia A. Nr 47
Ostrowo, dnia 22 kwietnia 1879.
Przed niżej podpisanym urzędnikiem stanu cywilnego stawił się dzisiaj, co do osobistości znany zagrodnik Martin Szulczewski zamieszkały w Ciencisko, katolickiego wyznania, i zgłosił, że z Julianne Szulczewska z d. Skowron jego żony, katolickiego wyznania, zamieszkałej w Ciencisko,
w Ciencisko w zgłaszającego mieszkaniu dnia 22 kwietnia roku 1879 przed południem o 10 godzinie dziecko męskiej płci urodziło się, które imię George otrzymało.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2018, 10:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2014, 12:45
Posty: 223
Zweryfikowana lista Powstańców z GMINY NOWY TOMYŚL

http://oledry.pl/powstacy-wielkopolscy- ... owy-tomyl/

_________________
Ewa Alicja Slomska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2018, 20:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
W sprawie opieki nad grobem pułkownika Łukasza Przybylskiego, można poczytać pod niżej zamieszczonym linkiem poz. 6

http://www.umlipno.pl/pl,news2-3-1,grob ... ,2847.html

Urząd Miejski w Lipnie wymienia udział w powstaniu listopadowym i styczniowym.

Pewnym jest, że w końcu stycznia 1919 r. P. Łukasz Przybylski przebywał w Warszawie.
W artykule zamieszczonym w czasopiśmie Zorza Nr 5, Warszawa, 2 lutego 1919 r. str. 3 czytamy:

... Na obchód zebrano się w odświętnie przybranej sali w gmachu Muzeum Przemysłu i Rolnictwa około godziny 10-ej - zrana. Stąd wyruszył pochód do królewskiej katedry św. Jana. Dla weteranów, bohaterów z 1863 r., przygotowano powozy i samochody. Ruszył pierwszy powóz zaprzężony w dzielne konie, z woźnicą - żołnierzem na koźle. Powóz był calutki przystrojony zielenią. Siedzieli w nim dwaj starcy: p. Michał Szurmiński, który walczył jako młodzian w 1831 r., pod jenerałem Sowińskim, a jako dojrzały mężczyzna - w 1863 r. Liczy sobie podobno 117 lat życia.
Obok niego - p. Łukasz Przybylski, nieco młodszy, także weteran z 1831 r. Wielu weteranów a było ich stu zgórą, maszerowało pieszo do katedry. ...


http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/docmetadat ... E035719E-7

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2018, 01:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Kolejne uzupełnienie.

Opisane w poście wyżej obchody rocznicy powstania styczniowego z 1863 r., odbyły się po raz pierwszy na końcu stycznia 1919 r. .
O tym wydarzeniu czytamy pod zdjęciem prezentującym P. Michała Szurmińskiego w powozie - link poniżej.

http://blogpublika.com/2016/01/21/21-st ... polskiego/

Do Wielkopolskich Weteranów a także i Wielkopolski, P. Przybylski przyjechał po raz pierwszy w lipcu 1919 r., odwiedzając tym samym region z którego pochodzili jego rodzice. Czytamy o tym na str. 8 tego tematu, w poście forumowej Genowefy czyli Bożeny, gdzie cytuje artykuły z Kuriera Poznańskiego.

Osobiście ciekawi mnie jaki dowódca walczący w Powstaniu Wielkopolskim wziął na siebie odpowiedzialność za życie tego starca?
To nie było przecież spotkanie towarzyskie z Niemcami i niemieckim wojskiem a ciężkie walki z ogromnymi stratami w ludziach!!!
Gdzie został ranny w nogę?
Po jakiej kontuzji leczył się w szpitalu w Warszawie? - może po upadku lub odnowieniu starych syberyjskich ran?
...

W tym miejscu zgadzam się z wypowiedzią Michała, że sami Powstańcy tworzyli wokół siebie "ciekawe" historie, a reszty dopełniają bardziej współczesne pokolenia osób tworzących historyczne legendy.

Osobiście bardzo podoba mi się stanowisko Urzędu Miejskiego w Lipnie. Na nagrobku Przybylskiego wymieniono dwa powstania narodowe z XIX w. i te wypisali na swojej stronie dot. opieki nad grobami wojennymi.

Mnie zastanawia jeszcze jedna sprawa.
Powstały setki różnych wydawnictw książkowych o Powstaniu Wielkopolskim, z których to dziś czerpiemy materiał do projektu.
Dlaczego dowódcy (to oni w większości są autorami różnych wspomnień i wymieniają nazwiska ochotników, powstańców i żołnierzy) nigdzie nie napisali o tak wyjątkowym żołnierzu weteranie, walczącym w swoim życiu w trzecim powstaniu?
Te "bzdurne sensacyjne doniesienia" powstały można powiedzieć w ostatnim 10. leciu, no może w 15. leciu i poza terenem Wielkopolski.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2018, 16:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2014, 12:45
Posty: 223
Lista Powstańców pochowanych na cmentarzu parafialnym w Krotoszynie
http://krotoszyn.artlookgallery.com/gro ... =powstancy

_________________
Ewa Alicja Slomska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2018, 14:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2015, 08:37
Posty: 57
Witam ponownie,

Jestem wdzięczny za link od "Ewa Alicja" do wykazu Powstańców Wielkopolskich spoczywających w obrębie nekropolii krotoszyńskiej. Koresponduje z publikacjami w lokalnej prasie.

Przekazuję poniżej uzupełnienie danych z serwisu WKP, dotyczących tym razem mojego wuja.

NAZWISKO: Mądrecki,
IMIĘ: Tomasz,
DATA UR. 1888-09-19
MIEJSCE UR. Rozdrażew, parafia Rozdrażew, gmina Rozdrażew, powiat krotoszyński,
RODZICE; Tomasz, Rozalia Lis,
DATA ZGONU: 1970-07-18
MIEJSCE POCHÓWKU: Cmentarz w Rozdrażewie
NAZWA ODDZIAŁU: Kompania Rozdrażewska pod dowództwem Wacława Pabicha
STOPIEŃ
KOD ŻRÓDŁA
UWAGI:

Źródła:

http://powstancy-wielkopolscy.pl/tomasz_madrecki
-----------------------------
Odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.
-----------------------------
Rozdrażew (USC) - akt urodzenia, rok 1888
Thomas, rodzice: Thomas Mądrecki, Rosalia Lis,
Archiwum Państwowe w Kaliszu
686/1/43, skan 141
indeksacja: Marcin Wachowicz
dodano: 2015-03-06
ID 2584386
-----------------------------
Cyt.: "(...) Mieszkańcy Rozdrażewa brali czynny udział w walkach o przyłączenie Wielkopolski do odrodzonej Polski oraz Utrzymanie świeżo odzyskanej niepodległości. Świadczą o tym pomniki znajdujące się na miejscowym cmentarzu poświęcone Powstańcom Wielkopolskim. Bohaterom poległym w walkach o granice II Rzeczypospolitej w latach 1918 – 1920 oraz męczennikom za wiarę i ojczyznę poległym i pomordowanym w latach 1939 – 1945 (...)"

http://rozdrazew.pl/historia-gminy.html
-----------------------------
Akt zgonu
Skan przesłany do WTG "Gniazdo" na wskazany adres e-mail
-----------------------------
Pozdrawiam
MiZmy

_________________
MiZmy
_______
Prawda leży pośrodku, może dlatego wszystkim zawadza (Arystoteles - w wolnym tłumaczeniu)

Badane nazwiska: Zmyślony, Zmyslony, Zmiślony, Zmyśloniak, Patryas, Raczkiewicz, Nawrocki, Ratajczyk, Pankowiak


Ostatnio edytowano 08 mar 2018, 22:16 przez MiZmy, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2018, 16:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Polska zbrojna pisze - Pułkownik Łukasz Przybylski, weteran trzech powstań

Opublikowano: 21.02.2017, godz. 15:52
Zacytowano: 03.03.2018 godz. 16:25

Ostatni akapit - Lance do boju

„Poczuł żołnierz «listopadowy» dawny młody wigor w kościach, zobaczył się na powrót kadetem, trzasnął z siebie wiek żywota jak sen z młodych powiek i już w dni kilka siedział na koniu z lancą w ręku” – tak w 1922 roku w swoich wspomnieniach opisywał oficera płk Artur Górski, dowódca 2 Pułku Saperów Kaniowskich.

Przybylski, awansowany przez gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego na pułkownika, doczekał wreszcie niepodległej Polski. Nadal jednak chciał o nią walczyć i w 1919 roku, gdy miał 105 lat, zaciągnął się ponownie, aby bić się z Niemcami w powstaniu wielkopolskim. – W trakcie walk oficer został ranny w nogę i trafił do szpitala w Warszawie – mówi historyk. Weteran musiał szybko wrócić do zdrowia, bo już w lipcu tego samego roku odwiedził Poznań. „Mimo podeszłego wieku zdradza on niezwykłą świeżość umysłu i fizycznie czuje się jeszcze dość silny i rześki” – donosił „Kurier Poznański”.
Płk Przybylski zmarł 21 lutego 1922 roku w Lipnie. Miał 108 lat. Pochowano go na tamtejszym cmentarzu. Jak podkreśla Nowicki, życie Łukasza Przybylskiego to zarazem duża część polskich walk o niepodległość w XIX i XX wieku. „Nie jestże ten żołnierz symbolem tych wszystkich bojowników naszych, znanych i nieznanych, imiennych i bezimiennych, którzy z bronią w ręku walczyli o wolność wydartą, znieść nie mogąc niewoli” – pisał płk Górski.


http://polska-zbrojna.pl/home/articlesh ... ch-powstan

Bardzo zgrabnie i dyskretnie zostało pominięte doniesienie Kuriera Poznańskiego z dnia 17.07.1919 r. Nr 168 z informacją, że pułkownik Łukasz Przybylski przybył do Wielkopolski po raz pierwszy.

Szkoda, że nie zacytowano kolejnego zdania.

Mimo podeszłego wieku bowiem zdradza on niezwykłą na jego wiek świeżość umysłu a i fizycznie czuje się jeszcze dość silny i rześki. Pan Przybylski jest rodem Warszawianinem, a w Poznańskiem bawi poraz pierwszy w życiu, chociaż rodzice jego pochodzili z W. Ks. Poznańskiego, z powiatu koźmińskiego.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2018, 16:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2014, 12:45
Posty: 223
Pułkownik Łukasz Przybylski --- niestety jak to autorzy artykułów "gazetowych" źródeł brak.

cytat: Łukasz Przybylski – polski weteran, ur. w 1814, uczestnik powstania listopadowego, powstania styczniowego…, a także żołnierz walczący na frontach I wojny światowej oraz biorący czynny udział w powstaniu wielkopolskim!
i dalej czytamy:
W roku 1919 był w armii wielkopolskie, która walczyła z Niemcami. Ranny w lewą (stu pięcioletnią) nogę, idzie rozmyślać na łóżku szpitalnym w Warszawie, co się to w tak krótkim czasie porobiło na świecie. http://www.moremaiorum.pl/105-letni-ucz ... odleglosc/

Idąc dalej tu już autorytet doktorski - Dr. Kunert przypomniał tam również zadziwiającą postać Łukasza Przybylskiego - weterana powstania listopadowego, styczniowego oraz... I wojny światowej i powstania wielkopolskiego! Człowieka, który bił się za Polskę mając 105 lat! Gdy zaczynał swój szlak bojowy, walczono za pomocą pistoletów skałkowych i dział z brązu na czarny proch. Gdy kończył, w bojach stosowano już karabiny maszynowe, czołgi i samoloty. Płk Przybylski widział w Belwederze zarówno wielkiego księcia Konstantego jak i Piłsudskiego. - http://foxmulder2.blogspot.ch/2011/12/p ... -nocy.html

I na ostatek Wikipedia powołuje się już na konkretne źródło i konkretnego autora Mirosław Krajewski, Nowy słownik biograficzny ziemi dobrzyńskiej, tom II: M–Ż, Rypin 2014, s. 217–218, osoba z takim dorobkiem naukowym chyba informacji z palca nie wyssała. Ale jak było w 100%? Może odpowiedzi udzieli nam Wojtek.

_________________
Ewa Alicja Slomska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2018, 17:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Uwierzę we wszystko, jeśli ktoś poda przedwojenne źródło/a, z których będzie wynikało, że pułkownik Łukasz Przybylski brał udział w Powstaniu Wielkopolskim, na takim a takim froncie, pod takim a takim dowództwem.
Wszyscy wiedzą pod kim walczył w Powstaniu Listopadowym i Styczniowym, a nikt nie wie pod kim walczył w Powstaniu Wielkopolskim, tym prawie ostatnim w Polsce?

Ja na razie wiem - ale tylko to, jak powstają legendy.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2018, 18:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Ewo,
prośba do Ciebie.

Wskaż, w którym ze źródeł wymienionych pod biogramem Łukasza Przybylskiego w Słowniku biograficznym ziemi dobrzyńskiej, autorstwa prof. dr hab. Mirosława Krajewskiego, (dodam, że jest ich wymienionych 10) pisze, że Łukasz Przybylski walczył w Powstaniu Wielkopolskim.
Będzie miło, jeśli zacytujesz jego treść.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2018, 18:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2014, 12:45
Posty: 223
Leksykonu w rękach nie miałam więc nie wiem, odwołuję się do tego, co zamieszczono w Wikipedii odwołując się do profesora "Bibliografia:

Mirosław Krajewski, Nowy słownik biograficzny ziemi dobrzyńskiej, tom II: M–Ż, Rypin 2014, s. 217–218", ewentualne donsy do autorów notki biograficznej zamieszczonej w Wiki

_________________
Ewa Alicja Slomska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2018, 19:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Jeszcze nikogo na tym forum przez 9 lat nie odesłałam po odpowiedź na WIKI !!!
Wiem, znam źródło informacji to piszę.
Bloger nie podaje żadnych źródeł, a tam jesteśmy odsyłani po wiarygodną informację.

Najlepiej, rzucić temat, żądać odpowiedzi, na końcu ją może sprawdzić i skomentować.
Ale sprawdzić i skomentować amatorów - tych co pracują jak mrówki dla rzetelności informacji, bo autorytetów się przecież nie godzi, nie wypada.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2018, 19:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2014, 12:45
Posty: 223
DankaW napisał(a):
Jeszcze nikogo na tym forum przez 9 lat nie odesłałam po odpowiedź na WIKI !!!
Wiem, znam źródło informacji to piszę.
Bloger nie podaje żadnych źródeł, a tam jesteśmy odsyłani po wiarygodną informację.
Najlepiej, rzucić temat, żądać odpowiedzi, na końcu ją może sprawdzić i skomentować.
Ale sprawdzić i skomentować amatorów - tych co pracują jak mrówki dla rzetelności informacji, bo autorytetów się przecież nie godzi, nie wypada.


A czy Pani czyta ze zrozumieniem? Sądzę, że nie. Napisałam jasno, że autorzy informacji w artykułach źródeł nie podają. A Wiki odsyłają do leksykonu, wiem, że od wielu lat nie mam na co dzień styczności z językiem polskim, ale nie sądziłam, że piszę po chińsku, że zrozumieć nie można. Pani Danuto, jeśli moją odpowiedzią na Pani pw Panią uraziłam i stąd Pani niechęć do mojej osoby, to trudno. Ale proszę w końcu ze mnie zejść, bo zaczyna się robić bardzo nieprzyjemnie, a dla osób starszych ode mnie w domu nauczono mnie szacunku, więc nie chciałabym być dla Pani niemiła.

_________________
Ewa Alicja Slomska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2018, 19:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Szukam informacji o Łukaszu Przybylskim a nie zwady.
PV żadnego nie otrzymałam i nic nie mam do przeczytania.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2018, 19:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2014, 12:45
Posty: 223
DankaW napisał(a):
Szukam informacji o Łukaszu Przybylskim a nie zwady.
PV żadnego nie otrzymałam i nic nie mam do przeczytania.


Ewidentnie ciąży Pani moja osoba, przynajmniej ja to tak odbieram, wiadomość została wysłana, dostarczona, bo "do wysłania" nie mam - Re: Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu (AAP) - pomoc

DankaW


18 lut 2018, 14:52

_________________
Ewa Alicja Slomska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2018, 20:46 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Korzystam bardzo często z WIKIPEDII, bo to wygodne szybkie źródło informacji....ale zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszystkie te informacje są rzetelne, zatem te na których zależy mi szczególnie ZAWSZE sprawdzam w innych źródłach ( w encyklopediach, słownikach, książkach historycznych itp publikacjach pisanych przez uznane autorytety w danej dziedzinie )
Już kilkakrotnie przekonałam się, że w Wikipedii są poważne błędy(szczególnie w biografiach)-oczywiście i na szczęście w mniejszości. Błędów się nie uniknie, bo:

Wikipedię tworzy spontanicznie rozwijająca się społeczność wolontariuszy, do której każdy może w każdej chwili dołączyć i śmiało modyfikować strony, pod warunkiem, że akceptuje zasady funkcjonowania Wikipedii. Społeczność ta w dużym stopniu sama ustala, w którym kierunku podąża to przedsięwzięcie. Zawartość Wikipedii nie jest kontrolowana przez „radę redakcyjną” czy „zespół Wikipedii”. Możliwość samodzielnego edytowania Wikipedii, a także wycofywanie błędnych zmian, zapewnia oprogramowanie MediaWiki.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:O_Wikipedii

Myślę więc, że dociekliwość Danki odnośnie weterana Przybylskiego jest uzasadniona i wynika tylko z chęci poznania prawdy.

Każda z Pań ma prawo do własnego zdania czy wpisać pana Przybylskiego do wykazu Powstańców Wielkopolskich, czy nie. Upłynęło tyle lat od powstania i naprawdę jest trudno mieć 100% pewność jak było skoro źródła są tak rozbieżne.Ja myślę , że pan Przybylski nie brał udziału w powstaniu wielkopolskim, ale nie jestem pewna czy mam rację.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2018, 22:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
Uwazam takze, ze Lukasz Przybylski nie bral udzialu w Powstaniu WLKP., raz z uwagi na wiek a drugie to to iz ze zrodla juz tutaj podanego wynika jasno, iz Pułkownik Łukasz Przybylski przybył do Wielkopolski po raz pierwszy w lipcu 1919.

A moja prywatna opinia co do wieku i walki w Powstaniu Wlkp. jest taka, ze wydaje sie to nierealne. Mam swoje lata, znalam ludzi w bardzo podeszlym wieku, jak to sie mawia "na chodzie" jednak zadnego z nich i zadnej z nich nie widze na koniu, z bronia, w walce...poprostu nie.
Na paradzie wojskowej dla fasonu przejechac ulica - tak, przedtem jednak potrzebna pomoc przy wsiadaniu na konia a pozniej pomoc przy schodzeniu z konia. Nie widze 104 letniego starca -
zolnierza w walce.....bez konia takze... a moze tymbardziej bez konia.

Wiem, ze wszyscy chcielibysmy takiego bohatera ale zyczenia od prawdy leza bardzo daleko

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2018, 22:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2014, 12:45
Posty: 223
Być może, ale podkreślam być może ówczesnej władzy była potrzebna taka postać by pokazać, że patriotyzm jest tak wielki, że nawet stuletni stają w obronie Ojczyzny. Być może ówczesna propaganda właśnie w ten sposób zadziałała, jednakże intryguje mnie dalej raz przyznanie stopnia oficerskiego - kiedy? A dwa ta rana odniesiona rzekomo w PW.

_________________
Ewa Alicja Slomska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2018, 12:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Poniższe zdjęcie prezentujące zasięg frontów Powstania Wielkopolskiego z połowy lutego 1919 r.

Obrazek

Na zdrowy rozum podaję przybliżone odległości do Warszawy:
z Torunia ok. 180 km.
z Aleksandrowa Kujawskiego ok. 170 km.
z Inowrocławia ok. 190 km.
z Wieruszowa ok. 225
z pozostałych miejscowości, gdzie były walki mogło być już tylko dalej.

Proszę osoby znające tematykę Powstania Wielkopolskiego o odpowiedź,
czy kiedy trwały walki frontowe możliwym było, aby transportowano rannych w Powstaniu Wielkopolskim żołnierzy do szpitali w Warszawie?

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2018, 13:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2014, 12:45
Posty: 223
Myślę, że zdjęcia - często z opisami autorów zdjęć będą przydatne:

http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=19&t=8884

http://odkrywca.pl/ustawienie-tabliczek ... tml#702398

_________________
Ewa Alicja Slomska


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1054 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 22  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL