Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 19:56

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 333 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 lis 2010, 11:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
Bożeno, żeby IrfanView nie robił Ci rewolucji w komputerze należy przy instalacji odznaczyć opcję "Używaj IrfanView jako domyślnej przeglądarki graficznej".
Wtedy będziesz mogła używać tego programu tylko wtedy gdy sama będziesz tego chciała, a on nie będzie Ci się narzucał nieproszony.

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2010, 21:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
Witam, na początku grudnia planuję kolejna aktualizację bazy, zbliżamy się powoli do 50.000
Cieszy mnie, że wciąż do projektu przyłączają się kolejne osoby

Kasia K

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2010, 14:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
Witam, dziś pojawiła się kolejna aktualizacja nekrologów.

Pozdrawiam

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2010, 09:11 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Powoli zbliżamy się do 50 tysięcy wpisów. Aby wspomóc inicjatywę ogłaszam zatem konkurs - osobie, która dokona 50-tysięcznego wpisu, zamierzam sprezentować dobrą czekoladę na święta. Marian może potwierdzić, że jestem słowny i wypłacalny (a może i Marian z Heliodorem dorzuciliby jeszcze małą flaszeczkę bukałówki, żeby było czym tę czekoladę popić). Kasię proszę o kontrolowanie przyrostu danych w bazie ;)

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2010, 14:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
Na dzień dzisiejszy do 50.000 brakuje - 2.312 wpisów.

Pozdrawiam

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2010, 17:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2008, 22:31
Posty: 135
Lokalizacja: Strzelno
mac napisał(a):
Powoli zbliżamy się do 50 tysięcy wpisów. Aby wspomóc inicjatywę ogłaszam zatem konkurs - osobie, która dokona 50-tysięcznego wpisu, zamierzam sprezentować dobrą czekoladę na święta. Marian może potwierdzić, że jestem słowny i wypłacalny (a może i Marian z Heliodorem dorzuciliby jeszcze małą flaszeczkę bukałówki, żeby było czym tę czekoladę popić). Kasię proszę o kontrolowanie przyrostu danych w bazie ;)


Mała flaszeczka "Bukałówki" jest przygotowana dla osoby dokonującej 50-tysiącznego wpisu. Heliodor


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2010, 06:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
Pozdrawiam brakuje - 2.000 wpisów

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2010, 12:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
Na dzień 12.12.2010 brakuje 1.250 wpisów.
Pozdrawiam.

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2010, 16:37 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Witam,

widzę, że indeksacja idzie jak burza i gwiazdor będzie miał uciechę (50 tys. wpisów na Boże Narodzenie)

Póki co, zgodnie z przesłaną sugestią, dodałem guziki do wstawiania umlautów.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2010, 21:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
Pozostało 950

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2010, 21:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
Prawdopodobnie w tym roku dojdziemy do 50.000, :D na dziś brakuje już tylko 670 zapisów
Pozdrawiam

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2010, 10:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Kasiu,
w nekrologu z Kuriera Poznańskiego nr 82 z dnia 10.04.1918 r. jest błąd w nazwisku. Chodzi o Franciszkę Radolak (z d. Danielak), nazwisko panieńskie powinno brzmieć Dembniak. Nie jest to pomyłka indeksującego, ale błąd w kartotece USC, na podstawie której prawdopodobnie sporządzono nekrolog.

Kilka miesięcy temu w tym samym wątku pisałam już o moim spostrzeżeniu.
Przeglądając nekrologi swoich krewnych zauważyłam, że większość z nich była drukowana w gazetach na podstawie danych z USC. Przy okazji zwróciłam uwagę na to, że nazwisko panieńskie mojej praprababci zostało podane błędnie, tak samo z resztą jak w kartotece miasta. Sprawdziłam to z kilkunastoma innymi dokumentami i na pewno jest błąd.
Nie jest to oczywiście uwaga do osób indeksujących, bo te indeksują to, co wydrukowano w prasie. Jednak osoby poszukujące krewnych powinny być czujne, bo w kartotece zdarzają się błędy i wygląda na to, że te błędy mogą pojawić się automatycznie w nekrologach.

_________________
pozdrawiam
Magda


Ostatnio edytowano 18 gru 2010, 21:28 przez kufferka, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2010, 17:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
Magda, dziękuje ślicznie, już poprawiłam, na stronie będzie to widoczne przy najbliższej aktualizacji w tym roku.
A mam nadzieje że będzie wtedy ose magiczne 50.000, a brakuje już tak niewiele.

Pozdrawiam

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 gru 2010, 20:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
I stało się w I dzień świąt mamy magiczne 50.000 (nawet 205 więcej). ale 50.000 wpis należy do Bożeny Kuliberdy więc to jej należą się obiecane prezenty.

Kasia

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 gru 2010, 21:47 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Bożenie gratuluję czekolady i bukałówki - napisz tylko, kiedy będziesz mogła odebrać. Czekolady natomiast należą się również pozostałym indeksującym, którzy przysłali wyniki swojej pracy po ogłoszeniu konkursu: Jerzemu Szumanowi, Krysi Patalas, Ewie Rembikowskiej i naszej dzielnej Kasi. Napiszcie kto z Was będzie 15.01 na spotkaniu.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2010, 09:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 gru 2006, 13:12
Posty: 245
Lokalizacja: Wójcin nad jeziorem Wójcińskim
Witam!

Gratulacje dla inicjatorów projektu i dla indeksujących a zwłaszcza dla Bożeny.

A ja wybieram się do Poznania 15 stycznia, no chyba, że drogi będą nieprzejezdne.

Pozdrawiam

Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2010, 10:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
Maciek, mnie tradycyjnie nie bedzie, wracam do Poznania na dobre dopiero w marcu
KK

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2010, 10:54 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Jeśli okoliczności nie zmienią mych planów to mam zamiar się stawić na spotkaniu.
Wszystkim, wszystkiego najlepszego.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2010, 12:18 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Ta "wygrana" jest miła i niespodziewana- dziękuje fundatorom.
Niestety nie będę na najbliższym spotkaniu. Wybieram się natomiast na spotkanie kwietniowe w Puszczy Zielonka. To miejsca gdzie żyli moi pradziadkowie. I ta planowana trzydniowa wycieczka bardzo mnie cieszy.Wtedy razem z Wami skosztuję bukałówki i posmakuję czekolady.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i...dziękuję pozostałym uczestnikom konkursu Nekrologii, bo ich udział w tych 50000 jest przeogromny.

P.s. A na domiar mego szczęścia akurat teraz ktoś z Was wpisał nekrolog mojej prababci Podpolińskiej na który nie mogłam tak długo natrafić spisując.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2011, 09:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
Witam, z krainy śniegów.
Na koniec stycznia przewiduję kolejną aktualizację, na chwilę obecną jest prawie 54. tys nekrologów.
Od jakiegoś czasu w bazie nekrologów są nekrologi osób, które poległy w czasie I wojny światowej (jak narazie tylko 1914 rok), udostępnione dzięku uprzejmości Bartosza Małeckiego, docelowo w bazie nkrologów będą wprowadzone osoby które w latach 1914-1915 zginęły w I wojnie, a osobno lista osób które w trakcie I wojnybyły ranne i zaginione a informacje na ten temat zanalazły sie w wielkopolskiej prasie - ale to dopiero w marcu (jest tego chyba kilkanaście tys. pozycji).

Pozdrawiam KK

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lut 2011, 10:51 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Te osoby, które były na spotkaniu opłatkowym - dostały czekolady. Te, których nie było - niech żałują! ;)

Kasia przysłała kolejną aktualizację bazy nekrologów. Mamy już ponad 57 tys. wpisów.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2011, 16:13 
Offline

Dołączył(a): 02 lut 2011, 21:39
Posty: 3
Lokalizacja: Pabianice/Łódź
Witam! Czy dysponując źródłami do księży z diecezji kujawsko-kaliskiej (których nie ma jeszcze w bazie nekrologów) mogę je dopisać? Proszę o zgodę i podpowiedź jak to zrobić :)

_________________
Agata Walczak-Niewiadomska
Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UŁ


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2011, 16:46 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Maciej. Ja byłem,nie dostałem czekolady tylko opłatek,też w kształcie tabliczki czekolady, ale taki cieniutki.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2011, 17:07 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Piętka_Jacek napisał(a):
Maciej. Ja byłem,nie dostałem czekolady tylko opłatek,też w kształcie tabliczki czekolady, ale taki cieniutki.


Jacku,
Nie zostałeś wskazany przez Kasię. Tak jak napisałem wcześniej: "Czekolady natomiast należą się również pozostałym indeksującym, którzy przysłali wyniki swojej pracy po ogłoszeniu konkursu: Jerzemu Szumanowi, Krysi Patalas, Ewie Rembikowskiej i naszej dzielnej Kasi".
Masz jednak szansę się wykazać i trochę poindeksować nekrologów. Kolejny konkurs przy 100.000 :)

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 mar 2011, 08:51 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Nowa aktualizacja zawiera ponad 60 tysięcy wpisów. Wszystkim indeksującym oraz Kasi - koordynatorce projektu dziękujemy za ich pracę.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 mar 2011, 10:21 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Gratulacje dla całego zespołu. 100 tys. coraz bliżej! Mam jeszcze jedną uwagę do rozpatrzenia związaną z treścią naszych publikacji. Przeglądając nekrologi trafiłem na taką informację: "...zastrzelił się na cmentarzu św. Marcina, czeladnik rzeźnicki" - (Dziennik Poznański 1908.06.05 nr 129). Uważam, że jest ona najdelikatniej mówiąc niestosowna, a biorąc pod uwagę cel jakiemu służą "Nekrologi" zupełnie zbędna i nieprzydatna. Przecież nie prowadzimy ewidencji samobójstw. W konsekwencji, jeśli się ze mną zgadzacie powinniśmy zrezygnować z anonsów tego rodzaju.
Miłego i udanego łykendu. Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 mar 2011, 12:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Informacje opublikowane w gazecie ponad 100 lat temu stały się wiedzą ogólnie dostępną i są nią nadal, dzięki zamieszczeniu archiwalnych numerów w bibliotekach cyfrowych. Cenzura tych informacji nie należy do indeksujących nekrologi. Uważam, że każda informacja może okazać się cenna dla rodziny, podobnie jak ta, opublikowana w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej, a pochodząca Gazety Bydgoskiej z 1930 r.

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 mar 2011, 14:23 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Jerzy napisał(a):
Uważam, że jest ona najdelikatniej mówiąc niestosowna...... W konsekwencji, jeśli się ze mną zgadzacie powinniśmy zrezygnować z anonsów tego rodzaju.
. Jerzy


Zgadzam się z Jerzym. Przy każdym nekrologu jest podane z którego źródła zaczerpnięto informację-więc zainteresowana osoba może przeczytać wszelkie dopiski.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 mar 2011, 17:08 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Kwestia podejścia do sprawy. To, że nie zacytuję informacji, która jest już upubliczniona wg mnie z trudem daje się podciągnąć pod coś co dziś nazywamy cenzurą, co najwyżej segregacją danych, w tym przypadku "delikatnych". Z drugiej strony 100 lat to wcale nie jest dużo i założę się, że przy odrobinie wysiłku można, może nawet w bliskim otoczeniu, znaleźć krewnych osób, których oba (ten cytowany przez Mariusza i przeze mnie) nekrologi dotyczą. Nadal twierdzę, że tego rodzaju informacja nie ma żadnego znaczenia ani związku z celem jakiemu służy nasza baza. A badacz rodzinny, jak pisze Genowefa, mając wskazany "adres" nekrologu i tak go znajdzie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 mar 2011, 19:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Mariusz napisał(a):
Uważam, że każda informacja może okazać się cenna dla rodziny, podobnie jak ta, opublikowana w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej, a pochodząca Gazety Bydgoskiej z 1930 r.


Smakowita jest zwłaszcza złośliwość GB wobec faktu, że sprawa dotyczy pracownika pisma konkurencyjnego, biznesowo i (zwłaszcza) politycznie. :twisted:

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2011, 13:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
Mariusz napisał(a):
..... Uważam, że każda informacja może okazać się cenna dla rodziny, podobnie jak ta, opublikowana w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej, a pochodząca Gazety Bydgoskiej z 1930 r.


Był człowiek, była śmierć... Taki sam jak wielu innych ludzi, taka sama jak wiele innych śmierci. Czy należy te fakty rozpatrywać jako mniej lub bardziej wstydliwe?
Może w kategorii " śmierć lepsza lub gorsza" ?
To był fakt jak wiele innych, o których pisano w tej samej gazecie. Podany zgodnie z panującymi wówczas regułami, w formie notatki. Dlaczego miał być przemilczany?
Uważam, że to właśnie genealog powinien takie informacje przyjąć w spokoju, wykorzystać wszystko co zawierają i nie próbować jej oceniać pod jakimkolwiek względem.
Nie była to klasyczna klepsydra pogrzebowa : http://www.google.pl/images?um=1&hl=pl&rlz=1B3GGLL_plPL412PL413&tbs=isch:1&q=klepsydra+pogrzebowa&revid=885371119&sa=X&ei=4hJ2TaWcOsagOunJ6dcF&ved=0CDEQ1QIoAA&biw=1022&bih=795 - więc nie musiała być sporządzona zgodnie z przyjętymi szablonami.
Wielu z nas natrafiło na niewyjaśnione zgony, które próbujemy wyjaśnić.
Sam wiem coś o tym - niektórzy forowicze pamiętają moje poszukiwania, pomagali mi w nich...
Tak podana informacja pozwala ukierunkować dalsze poszukiwania zawiera datę i miejsce, wynika z niej, że nie była to śmierć naturalna np. wskutek podeszłego wieku; prawdopodobnie w badaniu sprawy uczestniczyła policja...
Ja mam tylko imię i nazwisko poszukiwanej osoby.
Niedawno rozmawiałem z osobą rozpoczynającą swoje poszukiwania. Kiedy w rozmowie doszliśmy do momentu, w którym okazało się, że prawdopodobnie jeden z jej przodków zmarł w Kocborowie ( szpital psychiatryczny k. Starogardu Gd.) zainteresowanie poszukiwaniami zmalało do zera - "co powie rodzina? wstyd za takiego przodka!"
Czy tak postępuje rasowy genealog?

To tylko moje zdanie więc nie musi być prawdziwe. Mogę się mylić...

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2011, 13:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 mar 2010, 13:35
Posty: 129
Lokalizacja: Poznań
Zgadzam się z Bogusławem.

Michał

_________________
Bartkowiak Biegański Błaszczak Braniewicz Brykcy Danielewicz Góralczyk Grygier Grzesiak Grzybek Kleibert Kózka Kubiak Kurek Kuśnierek Lange Mucha Odważny Owczarzak Pałuba Sikorski Skubel Tomaszewski Wallheim Wasielewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2011, 15:08 
Offline

Dołączył(a): 09 wrz 2007, 11:11
Posty: 213
Lokalizacja: Poznań
BTK47 napisał(a):
To tylko moje zdanie więc nie musi być prawdziwe. Mogę się mylić...

Nie mylisz się Bogusławie!
Pozdrawiam
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2011, 17:59 
Offline

Dołączył(a): 18 sty 2010, 21:35
Posty: 234
Lokalizacja: Poznań
Bogusławie jestem za.Komuś może zależeć na takiej informacji o swoim krewnym.Szukamy przecież wszelkich szczegółów.Nie można nie mówić o dzieciach tylko dlatego ,że były nieślubne.Dochodzimy prawdy i faktów a są one różne.Pozdrawiam juras


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2011, 18:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
juras napisał(a):
...Komuś może zależeć na takiej informacji o swoim krewnym.Szukamy przecież wszelkich szczegółów...Dochodzimy prawdy i faktów a są one różne...

Moim skromnym zdaniem powinno nam zależeć na każdej informacji dotyczącej naszych przodków.
A prawda i fakty potrafią być bolesne, czasami nawet bardzo bolesne.

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2011, 18:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Zgadzam się również z Bogusławem!

Dlaczego miałabym się wstydzić zmarłych członków rodziny, bez względu jaką śmiercią odeszli z tego świata?.

Przez takie informacje dowiadujemy się przecież o życiu naszych przodków. Borykali się tak samo jak my dziś z różnymi problemami, wobec których byli bezradni i bezsilni. Załamania psychiczne też ich dotykały, a że wówczas nie było takiej świadomości społecznej, wielu z nich miało tak wiele odwagi i siły, że odbierało sobie życie, nie mogąc poradzić sobie z problemem jaki ich dotknął.
Dziś osoby z bliskiego otoczenia pomagają tym, którzy takiej pomocy potrzebują. Ludzie korzystają z porad psychologów i psychiatrów, leczą depresje psychiczne itd.
Wracają do „normalności”.
Czy w przeszłości, Ci którzy odeszli, mieli takie możliwości jak my dziś? A przecież w obecnych czasach również słyszymy o załamaniach, chorobach psychicznych, samobójstwach itd.
Czy omijamy ich groby? - nie.

Jeśli trafię, nigdy nie pominę takiego członka rodziny.
Nie ma skutków bez przyczyny.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2011, 20:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
Witam.
Doszłam do wniosku, iż powinnam także się wypowiedzieć w tej kwestii. Jeżeli w przysyłanych indeksach są informację iż ktoś popełnił samobójstwo to taka informacja się pojawi. Każdy z nas ma jakiś "duchy w szafie" i moim skromnym zdaniem nie należy się od nich odcinać.
Jeżeli indeksujący przyślą w opisie iż ktoś popełnił samobójstwo, to tak się będzie wyświetlać w nekrologach (te wiadomości z reguły są w gazetach publikowane nie w typowych nekrologach, a w innych wiadomościach), jeżeli natomiast ktoś chce przesłać dane o takiej osobie a nie chce pisać iż chodzi o samobójstwo to prosiłabym albo o nie wpisywanie nic w polu "uwagi", albo o wpisanie tam "inny powód śmierci" lub "nieszczęśliwy wypadek".
Decyzję co do tego jak będzie to zrobione / zapisane/ pozostawiam indeksującym, nie zamierzam niczego odgórnie narzucać.

Kiedy Maciek wróci to pojawi się kolejna aktualizacja Nekrologów, obecnie jest ich. około 65. tys., dziękuje wszystkim którzy co chwilę coś nowego podsyłają na moją skrzynkę, dziękuję także za wszystkie uwagi które pojawiają się w tym wątku.

Pozdrawiam Kasia K

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2011, 22:33 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
DankaW napisał(a):
Dlaczego miałabym się wstydzić zmarłych członków rodziny, bez względu jaką śmiercią odeszli z tego świata?.
.


Nikt nie powiedział, że pewne przyczyny śmierci są wstydliwe.To nieszczęście.
Tylko pomyślmy czy każdy sobie życzy podawać te fakty? -zaraz usłyszę, że podano je już w dawnej prasie. I co z tego?-może moglibyśmy być bardziej delikatni. Powtarzam-jest adres czasopisma, zainteresowany tam wszystko znajdzie, postronny nie musi o tym wiedzieć.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2011, 23:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 kwi 2007, 21:05
Posty: 417
Lokalizacja: Poznań
Wtrace swoje trzy grosze.
Postronny i tak nie bedzie zainteresowany ta informacja, bo zapewne nie bedzie znal zmarlego ani jego rodziny.

Rowniez uwazam, ze im wiecej informacji, tym lepiej.
Ponadto widzac ile czasu Kasia poswieca na przygotowywanie wpisow do aktualizacji nawet sobie niewyobrazam aby Ona lub ktokolwiek inny robil teraz cenzure wpisow, ktore inni tak pieczolowicie wprowadzali.

Slawa

_________________
poszukuje osób o nazwisku
GUCIA (Ceradz. Kośc./Opalenica), KALISZAN, BURKIET i WOJTASZ (powiat Poznań), DZIURLA (Słocin/Opalenica), DRZYMAŁA (Słocin), BĄCZKOWSKI (Chojnica)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2011, 01:11 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Cóż....wyraziłam swoje zdanie. :(
A o żadnej cenzurze tych wpisów, które już są nie myślę. Myślałam tylko o przyszłych wpisach.
Na tym kończę.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2011, 12:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Jeżeli najbliższa rodzina zamieściła w nekrologu informacje o rodzaju śmierci i w ten sposób je y upubliczniła, to nie widzę przeszkód aby taka informacja pojawiła się w internecie, pod warunkiem, że ta informacja jest dokładnie taka sama.

Bolesław Lipoński
www.liponscy.pl

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2011, 13:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
guciorek napisał(a):
....Ponadto widzac ile czasu Kasia poswieca na przygotowywanie wpisow do aktualizacji nawet sobie niewyobrazam aby Ona lub ktokolwiek inny robil teraz cenzure wpisow, ktore inni tak pieczolowicie wprowadzali. Slawa


No i kolejny problem....
Każdy indeksujący ma zapewne własną opinię nt. przypadków, które spotyka przy indeksacji. Ktoś może do śmierci samobójczej podejść bez jakichkolwiek emocji, u kogoś innego takie zdarzenie może wywołać duże emocje...
Przemilczenie, że było to samobójstwo, nieszczęśliwy wypadek, zabójstwo może znacznie utrudnić dalsze poszukiwania - zazwyczaj w przypadku nienaturalnej przyczyny zgonu wiele informacji można odnaleźć w archiwaliach policji, prokuratury, sądownictwa...
W przeszłości zdarzały się samobójstwa oficerów, śmierć w pojedynku - najczęściej przegranym; co z ofiarami wypadków drogowych, itd...
Wspominałem wcześniej o przypadku kogoś, kto prawdopodobnie zmarł w Kocborowie- kilka lat wcześniej zostawił rodzinę, wyszedł z domu i nie powrócił. Kiedy kilka lat później zmarł miejscowa milicja zamieściła w prasie pośmiertne zdjęcie z apelem do rodziny... Rodzina nie zareagowała. Prawdopodobnie został pochowany jako NN, w bocznej kwaterze....
W tej sytuacji - moim zdaniem - genealog nie ma szans na uzyskanie jakiejkolwiek wiedzy o tej osobie.
Dalej więc uważam, że indeksując powinno się - także w przyszłości - uwzględniać wszelkie okoliczności opisane w materiałach źródłowych.

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2011, 14:34 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Rozpętałem burzę w szklance wody! Argumenty, które tu padają są po prostu problematyczne. Nie zamierzam ani nie zamierzałem niczego cenzurować ani poprawiać. Zresztą chyba nie ma co. Wpisów o tak konkretnej treści z pewnością jest niewiele i żadnego sensu nie miałoby ich wyszukiwanie.
elbesko napisał(a):
Jeżeli najbliższa rodzina zamieściła w nekrologu informacje o rodzaju śmierci i w ten sposób je upubliczniła,
- chciałbym zobaczyć taki nekrolog zamieszczony przez rodzinę! Przecież to jest informacja od wydawcy gazety, a raczej redaktora kolumny i gotów jestem się założyć, że rodzina wcale taką notatką nie była zachwycona. Nadal uważam, że treść tego typu zamieszczona w naszej bazie nie ma, żadnego praktycznego znaczenia dla celu w którym działamy, to jest wskazania zdarzenia dotyczącego (w tym wypadku śmierci) osoby o konkretnym nazwisku. I nikt tu nic nie ukrywa! Informacja nadal jest w pełni dostępna dla każdego kto interesuje się tym nazwiskiem. Wystarczy zajrzeć do gazety.
guciorek napisał(a):
Postronny i tak nie bedzie zainteresowany ta informacja, bo zapewne nie bedzie znal zmarlego ani jego rodziny
- wszyscy jesteśmy postronni do chwili kiedy, ktoś skojarzy nazwiska i zapyta "czy to nie twój krewny...?" Oczywiście szansa na takie zdarzenie jest stosunkowo niewielka ale istnieje! i jedyne o co mi chodziło to wykluczenie takiej możliwości. Stanowisko Katarzyny jest jasne! Kto chce niech pisze, a kto nie to nie i niech tak będzie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2011, 15:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Myślę , że warto zakończyć spór o cytowanie treści nekrologów, gdyż chyba nie wszyscy rozróżniają pojęcie nekrologu, jeśli nie redagowanego to co najmniej zatwierdzanego przez osoby bliskie, od notatki prasowej sporządzanej przez redaktora.

Bolesław Lipoński
www.liponscy.pl

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2011, 17:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2009, 21:44
Posty: 422
elbesko napisał(a):
... nie wszyscy rozróżniają pojęcie nekrologu,...

Zatem edukacyjnie.

" Nekrolog – informacja o śmierci danej osoby, podana do publicznej wiadomości.

Może zawierać również dodatkowe informacje, jak: miejsce i czas uroczystości żałobnych oraz pogrzebu, wyrazy współczucia dla bliskich, czy też krótką wzmiankę opisującą daną postać i okoliczności śmierci. Nekrologiem może być również dłuższy artykuł prasowy (także audycja radiowa lub program telewizyjny) przybliżający i wychwalający daną postać w tonie odpowiednio poważnym i uroczystym, jeżeli jego charakter jest czysto informacyjny, pozbawiony publicystyki. Nekrologi zawierają często elementy graficzne, pozwalające identyfikować, do jakiej społeczności religijnej należał zmarły.

Informacją podobną do nekrologu jest klepsydra, czyli ogłoszenie w postaci afiszu zawierającego te same podstawowe informacje, co nekrolog. Klepsydra rozwieszana jest na zlecenie rodziny zmarłego, w miejscach publicznych do tego wyznaczonych (ściany domu zmarłego, słupy ogłoszeniowe, przedsionki świątyń, miejsca, gdzie zmarły często przebywał jako osoba znana, itp.) Najczęściej klepsydra występuje, jako prasowa informacja lokalna i stanowi w takiej postaci nekrolog lub kondolencje. Współcześnie coraz rzadziej jest rozwieszana jako afisz, a coraz częściej występuje w Internecie w serwisach. Również ze względów psychologicznych klepsydra jest chętniej używanym określeniem, jako forma stosowana nekrologu i kondolencji w druku, bądź w Internecie."

Źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nekrolog

_________________
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
DankaW


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2011, 18:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
Przedmiotem naszej dyskusji jest informacja / notatka prasowa, której autorem jest dziennikarz. Zazwyczaj nieautoryzowana przez rodzinę, więc jej treść jest wytworem dziennikarza. Im więcej szczegółów zawiera tym większe budzi zainteresowanie czytelników gazety.
I o tym pisałem.

W jednym z moich poprzednich wpisów podałem link do zbioru klepsydr pogrzebowych. Mają one zazwyczaj wygląd afisza, który zawiera tylko podstawowe dane osoby zmarłej oraz informacje o pogrzebie. Zazwyczaj sporządzana przez rodzinę lub zakład pogrzebowy, któremu zlecono organizację pogrzebu.
W żadnym swoim wpisie nie odnosiłem się do tej formy informacji.

Również uważam, że należy zakończyć ten wątek.

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2011, 18:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Bardzo się cieszę z przyjęcia szerokiego rozumienia nekrologu. Mam zatem nadzieję, że któregoś dnia za pomocą forumowej wyszukiwarki natrafię na jakiś artykuł lub co najmniej notatkę prasową na temat któregoś z moich krewnych, bo jak na razie trafiam tylko na nekrologi w ścisłym tego słowa znaczeniu.A może indeksujący te nekrologi wypowiedzą się na temat co indeksują?

Bolesław Lipoński
www.liponscy.pl

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2011, 20:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
Witam, projekt "Nekrologii", rozpoczął się od indeksowania typowych nekrologów zamieszczanych w tradycyjnych 'klepsydrach" w gazeta wielkopolskich, następnie dołączyły do niego informacje o zgonach zamieszczane w gazetach w rubryce "Księgi stanu cywilnego", ponadto pojawiły się też informacje z prasy parafialnej.
Ostatnim nabytkiem projektu są informacje o poległych w czasie I wojny światowej publikowane w Kurierze Poznańskim jako listy strat armii niemieckiej, w listach tych zamieszczano informacje o osobach o "polsko brzmiących nazwiskach".

W przesyłanych do mnie plikach znajduje się często kilkaset nazwisk, weryfikowanie tego czy są to "typowe' nekrologi, czy informacje o zgonach pochodzące z innych rubryk w gazecie pochłaniałoby zbyt wiele czasu, dlatego zamieszczane są w takiej treści jak przychodzą, po dopasowaniu do ogólnej tabeli.

Być może z uwagi na rozrastanie się tematyki poruszanej w "Nekrologach" zajdzie potrzeba zmiany nazwy projektu.

Kasia K.

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2011, 16:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
Tak sobie pomyślałem:
" czy uprawnionym jest domniemanie, że indeksujący z tylko znanych sobie powodów pomijają jakieś informacje zawarte w indeksowanych materiałach ? "
Odpowiedzi jeszcze nie znalazłem.

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2011, 17:56 
Offline

Dołączył(a): 19 kwi 2007, 01:47
Posty: 132
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
" czy uprawnionym jest domniemanie, że indeksujący z tylko znanych sobie powodów pomijają jakieś informacje zawarte w indeksowanych materiałach ? "Odpowiedzi jeszcze nie znalazłem.
nie.
każda informacja ponad słowa kluczowe indeksowanego materiału jest nadmiarową, zatem nie można pisać
o pomijaniu jej, za to dziękować można za umieszczenie.

_________________
pozdrawiam
Roman, genealogicznie amatOR
---------
Sentetiam sanguinis nullus clericus dictet aut proferat, sed nec sanguinis vindictam exerceat aut ubi exertus intersit.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 333 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL