Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 11:09

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 maja 2016, 15:49 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Dzięki uprzejmości p. Kazimierza Matyska z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Kostrzyn udało się nam jakiś czas temu zdigitalizować część zasobów Izby Muzealnej.
Szukaliśmy możliwości technicznych udostępnienia zasobów w internecie. Aby nie przedłużać w nieskończoność tych poszukiwań, udostępniliśmy testowo pierwszą księgę w chmurze Google'a. Wkrótce pojawią się nowe pozycje w kolekcji, a tymczasem proszę o komentarze i uwagi. Być może znajdzie się ktoś chętny na indeksację nazwisk z księgi?
Myślę też, że utworzymy wkrótce podstronę z adresem kolekcji i opisem zasobu na naszych stronach WWW.

Księga bractwa kunsztu krawieckiego w Kostrzynie 1761-1822
https://goo.gl/photos/74VDM3ZSJxHHeSAV6

Jeśli wiecie o starych rękopisach w zasobach lokalnych bibliotek w Wielkopolsce i wiecie, że byłaby wola ze strony dyrekcji tych placówek do digitalizacji zasobów, to czekamy na informację. WTG dysponuje sprzętem do digitalizacji (aparat, statywy, oświetlenie) i możemy zorganizować odpowiednią sesję zdjęciową i udostępnić zasób w internecie.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2016, 21:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2007, 20:19
Posty: 170
Lokalizacja: Kostrzyn / Czachurki k. Pobiedzisk / Poznań
Wspaniała inicjatywa! Wielkie podziękowania dla Pana Matyska i ekipy digitalizującej księgę. Maciej, czy wiadomo jakie jeszcze "cacka" znajdują się w zasobach Izby Muzealnej w Kostrzynie?

Kuba

_________________
Łabędzcy (Opatówko, Września, Kleszczewo, Kostrzyn), Wilkowscy (Kostrzyn, Poznań), Klimas (Iwno, Wiktorowo, Chorzałki), Wesołek (Krerowo, Mączniki, Czerlejno), Stacheccy (Kostrzyn, Pobiedziska), Nijaki, Dopiera, Dokowicz,Banach (powiat Grodzisk, Wolsztyn)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lip 2016, 17:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Na jaki adres mam wysłać zindeksowaną księgę?
Ciekawostką jest to, że każdy terminator, czeladnik i przyjmowany do bractwa mistrz musiał się "wkupić/wykupić" i dawał Bractwu : dwie grzywny, beczkę piwa i dwa funty wosku. Biedniejsi : jedną grzywnę, pół beczki piwa i kilka par świeczek. Bractwa fundowały również świeczki do kościoła na ołtarz patrona i pewną kwotę pieniędzy na jego "oprawę", czyli na obrusy, świeczniki, zdobienia...Cechmistrz i jego zastępca musieli też zdać roczne rachunki z wszystkich wydatków. Ciekawe jest to, że większość z tych rzemieślników potrafiła pisać, bo funkcję pisarza brackiego pełnili przemienne. Przyszły terminator musiał stawić się w towarzystwie "uczciwych" rodziców, którzy koniecznie musieli być małżeństwem. Musiał mieć też swojego mentora, który poręczał za ucznia i zostawał jego nauczycielem. Uczeń terminował 1 rok w sześć niedziel, ale bywało i dwa, a nawet pięć lat. Stanowisko cechmistrza nie było stałe, co jakiś czas odbywały się wybory, a ponieważ Bractwo Krawieckie było bardzo cenione, to bardzo często cechmistrz zostawał burmistrzem ( w późniejszych czasach prezydentem) miasta, a członkowie Bractwa ławnikami. Decyzje w sprawach Bractwa, w tym różnych wydatków, podejmowano przez głosowanie starszych (prawdziwa demokracja), młodsi musieli jednak być świadkami. W cechu byli bracia, pół bracia, czeladnicy i terminatorzy. Często zawód był dziedziczony, czasami kilku synów zostawało krawcami i mieli prawo wykonywania zawodu na terenie całego kraju.
jakich ciekawych rzeczy można się dowiedzieć z jednej księgi...

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lip 2016, 15:38 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Henryku, dziękuję za indeks.

Zdopingowałeś mnie do umieszczenia wszystkich skanów, które dotychczas pozyskaliśmy od p.Kazimierza Matyska. Nowe skany są nieco mniej ciekawe, ale być może komuś się przydadzą.

http://www.wtg-gniazdo.org/wiki.php?pag ... ka_cyfrowa

Kuba, u p.Kazimierza są jeszcze ciekawe rzeczy, jak choćby księga burmistrzowska czy ławnicza, ale nie udało nam się ich zeskanować. Może następnym razem.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lip 2016, 16:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Macieju,
Mogę zindeksować księgę burmistrzowską, o ile jest po polsku. Niemieckich wolę nie tykać :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lip 2016, 16:10 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Najpierw musimy ją zdobyć...

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2016, 09:16 
Offline

Dołączył(a): 06 lut 2016, 14:06
Posty: 18
Witajcie
Ja mam sfotografowaną Księgę Cechową Kuśnierzy Kostrzyńskich założoną w 1840 roku .
Mój przodek- Stanisław Zygarłowski był prawie 20 lat Cechmistrzem tego cechu - również jego bracia Józef i Marcin byli majstrami kuśnierskimi.
Z przyjemnością się podzielę tymi zdjęciami tylko potrzebuję pomocy technicznej gdzie i jak je wstawić.

Mam też sfotografowane Akta Miasta Kostrzyn ( z Archiwum Państwowego w Poznaniu) księgi o numerach 4,5,6,7, 16 i 17
Jest tego sporo bo niektóre księgi mają nawet po 300 stron.
Część z nich mam opracowane wspólnie z moim wujkiem na zasadzie, że wypisywaliśmy nazwiska występujących w danym zapisie osób.
Częściowo jest to zrobione komputerowo ( w Excelu - przeze mnie) a częściowo na papierze (przez wujka)

Jeśli to będzie przydatne to mogę się tym podzielić tylko potrzebuję pomocy - informacji jak to zrobić, żeby było to przydatne dla szerszego grona.

W razie potrzeby podaję numer do mnie
606-454-121

Pozdrawiam
Jakub Zygarłowski

_________________
Jakub Zygarłowski

poszukuję: Zygarłowski, Zegarłowski


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL